Saç Ürünleri

Saç İlacı Tanıtım Reklamları

Siteyi kurduğum yıllarda tanıtım ve reklamlar neredeyse sadece site üzerinden internette yapılırdı. Ya Google üzerinden ya da bireysel başka sitelere banner reklam şeklinde tanıtım yapılırdı. Çok fazla para kazanma niyetiyle girenlerse aynı zamanda TV reklamları verirdi.

Son dönemde İnstagram reklamları giderek yaygınlaşmaya başladı. İnstagrama paralel olarak Facebook’ta da aynı tanıtım yapılıyor.

Çok fazla olmasa da ben de İnstagramı kullanıyorum ve bir kaç aydır saçla ilgili ürünlerde zıvanadan çıktıklarını, insanları aptal yerine koyduklarını görüyor ve üzülüyorum. Bu site kurulduğu yıllarda bir ürün hakkında olumlu ya da olumsuz eleştiri içeren yazı paylaştığımda kısa sürede ilk sayfaya gelirdi ve insanlar reklamı yapılan ürün hakkında daha doğru bilgilere ulaşırdı. Ne yazık ki instagramda bu nasıl olur bilmiyorum ve akıldığı reklamları gördükçe sinir oluyorum.

Sadece saç değil diğer hastalıkların tedavisi için de aynı şekilde insanları aptal yerine koyan reklamlar çok fazla. Mesela Prof. Dr. Canan KARATAY’ın resmini koyup altına da “prostatı % 100 yok ediyor” şeklinde ifadeler. Bre zevzek bu kadın hayatında ne prostat hastası görmüştür ne de prostat hastalığı için tedavi vermiştir, kadıncağızın branşı bile değil.
Saçla ilgili yazılan akıl dışı yazılara geçmeden önce dikkatimi çeken bir şeyi daha belirtmek istiyorum. Satın alma için yönlendirilen sitelerin neredeyse tamamı ya urunadi. site veya urunadi. clup şeklinde. Neden böyledir diye şöyle bir baktım ve öğrendim. urunadi. com alsa 8 USD vermek zorunda oysa site ve clup uzantılı site adları 1 dolar, yani piyasayı vurup kaçacak bunu yaparken 7 doların hesabını yapıyorlar.

Saçla ilgili akıl dışı ya da sapıkça tanıtım sloganlarına gelirsek onları da kısa cümleler halinde şöyle sıralayabiliriz;

 • Bir ayda 12.000 saç çıkarır.
 • Son 10-12 yıl içinde dökülen saçların hepsini çıkarır.
 • Uyuyan kökleri uykusundan uyandırır.
 • Dökülmenin tek tedavisi hap kullanmaktır (bunu neden olduğu anlaşılmaz bir şekilde köpüren hap üreten yazmış).
 • “En yakın ecza deposundan sipariş vermek için tıklayın” bu cümle şeytanın bile aklına gelmezdi, eczaneden sipariş edin demeleri yasak o yüzden böyle diyorlar, ecza deposundan ilaç siparişi teknik olarak mümkün değil.
 • Mavi suyun enerjisi
 • Ve buna benzer cümleler…

Peki gerek görsel olarak, gerek işitsel olarak, gerek dünyada var olmayan doktorların önerisiymiş gibi sunularak reklam bombardımanından nasıl korunacağız.
Çok basit, okuyacaksınız, gözünü sizin cüzdanınıza dikmiş uyanıklara karşı bilgi düzeyinizi artırarak korunacaksınız. Unutmayın bilgi güçtür. Yukarıdaki abuk subuk sloganlardan korunmanın en pratik yolu şunlardır;

 • Ürünün içeriğine bakın ve bilimsel desteği olduğunu görmediğiniz üründen uzak durun.
 • İnstagramdan ürün sipariş etmeden önce 10 defa daha düşünün ve ürün gelene kadar ürünü tekrar tekrar inceleyip kararınızın doğruluğunu anlamaya çalışın. Genellikle bu tür satışlar vur-kaç taktiği ile yapıldığı için yaygın olarak kapıda nakit olarak satılıyor, yani her an tokatlanmaktan kurtulabilirsiniz.
 • “Bilmem ne laboratuarına göre” gibi tamamen sizi aldatmaya yönelik bilimsel veri gibi sunulan bilgileri okumayın bile.
 • “Doğal yollarla çözüm” sözüne kanmayın
 • Sitesindeki kullanıcı yorumlarının neredeyse hepsinin kendileri tarafından yazıldığından emin olabilirsiniz.
 • Firmanın geçmiş birikimini anlamaya çalışın.
 • Garanti kelimesini kullanan üründen olabildiğince uzak durun, bu kelimenin sizi aldatmak dışında hiçbir amacı olmadığını bilin

Yorum Yap Soru Sor

ikan

Arama
Saç Biti Tedavisi