Saç Ürünleri

DHT Engelleyici İlaçlar

DHT hormonunu nasıl engellenir
Bilindiği gibi saç dökülmesinin % 95 sebebi genetiktir ve hormonlardan kaynaklanmaktadır.Bilinen tek suçlu di hidro testosteron ( DHT ) dur.Testosteron hormonuna iki hidrojen eklenmesiyle DHT oluşur yan üründür.Önemli olmayan görevleri olsada testosteron gibi erkeklik hormonu kadar önemli değildir.Testosteronun DHT ye dönüşümünü sağlayan 5 alfa redüktazdır.
DHT saç kökünde saç üreten hücrelerde harabiyet oluşturarak saçın kalite kaybederek dökülmesine sebep olur.DHT her erkekte vardır ama saç kökünde DHT nin zarar verebilmesine aracılık eden yapı (reseptör) olan erkeklerde saç dökülmesine sebep olur.
Hormon etkisiyle yani ırsi olan saç dökülmesinden korunmanın iki yolu vardır
-Saç köküne zarar veren DHT hormonunun oluşumunu azaltmak.
Finasterid (propecia tablet);DHT oluşturan 5 alfa redüktaz adlı enzimin tip 1 olanı bloke ederek kullanılan doza göre değişen bir şekilde % 70-75 oranında etkilidir,% 2 oranında cinsel istekte azalma,memelerde büyüme,meni azalması gibi yan etkileri vardır.
Dutasterid(avodart kapsül);finasterid türevidir,5 alfa redüktazın her iki tipinide (tip1 ve tip 2) bloke eder.DHT yi baskılama oranı biraz daha iyidir (%80-85) finasteride bir diğer üstünlüğü cinsellik üzerindeki yan etkileri daha azdır.Finasteride tercih edilebilir ancak finasteridin saç için üretilen formu varken dutaseridin saç için üretilmiş düşük formu yoktur sadece prostat için üretilen formu vardır.
Procapil (hairforte sprey);finasterid ve duasterid gibi etki yapar 5 alfa redüktaz tip 1 ve 2 yi bloke eder.DHT nin kandaki düzeyini % 80-85 oranında düşürür.Bölgesel kullanımı sebebiyle finasteridde görülen yan etkilere rastlanmaz.
Saw palmetto;Palmiye ağacının özütüdür,ağızdan kullanılan formu yanında saç spreyleri ve şampuanlarda bulunur.Etkinliği net olarak kanıtlanamasada 5 alfa redüktazı bloke ederek DHT oluşumunu engellediği yönünde bilgiler vardır.Cinsel istek üzerindeolumsuz yan etki bildirilmemiştir. Saw palmetto yanı sıra dökülmeyi engelleyen ve saçta kalite artışı sağlayan zengin içeriğiyle öne çıkan Xpecia tablettir. Özellikle erkek formunda başarı oranı gurubunda en yüksek ilaçtır.
-Oluşan hormonun (DHT) köke zarar vermesini engellemek.
Procapil;oluşan DHT hormonunun kökte tutunacağı bölgede tabaka oluşturur bu sayede oluşan DHT hormonu köke ulaşamadığından zarar veremez. Procapil içeren ilaçlardan en bilineni Hair Pharma tarafından üretilen Hairforte Spreydir.

Yazarın notu;

Her ne kadar xpecia tablet gibi ilaçlar cinsellik yönünden bir yan etkiye neden olmasa da bölgesel olarak engelleyici ilaçlar kullanmak daha mantıklı olabilir.

359 Yorum “DHT Engelleyici İlaçlar”

 • fate says:

  Merhaba Hocam,
  Yaklaşık 1 sene rogaine foam kullandım ve açıklık olan bütün alanlarımda gözle görülür bir dolgunluk yakaladım, fakat ilacı bıraktığımda tekrar açıklıklar meydana çıktı. Bir çok yerde de minoxidile bu yüzden bulaşmayın ve var olan saçlarınızı döker gibi söylemlerler var yorumunuz nedir ? Tekrar kullanmaya başlamalımıyım sizce ?
  Saygılarımla,
  Op.Dr.Atilla Kaya
  var olan saçlarınızı dökmez.genetik dökülmede saçlar belli bir düzende dökülür.hangi ürünü kullanırsanız kullanın ürünü bıraktığınız zaman dökülme dönemi gelmiş alan dökülecektir.

 • Saç ekimi says:

  Merhaba,
  5 ay önce saç ekimi yaptırdım. Günde 2 kez minoxil ve 1 kez haarex tablet kullanıyorum( 2 ay günde 2 tane kullandım minoxil kullanmaya başlayınca günde 1 e düşürdüm). Minoxilin dht yi etkilemediğini öğrendim. Bunlara devam mı etmeliyim yoksa başka ürünler önerirmisiniz?
  Dr.Atilla Kaya
  saç ekimi yaptırdıysanız tercih sizin,ekilenlerin daha kaliteli olmasını ,varolan saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız hairforte sprey ve xpecia tablet kullanmanızı öneririm.ikisininde içeriği oldukça zengin

 • Tunç says:

  Hocam Merhaba.
  18 yaşından beri saçım dökülme halinde.Şuan 26 yaşındayım tepe bölgemde gözle görülür bi dökülme var.ayriyetten ön iki yan bölgede.tepe bölgemde saç değil sadece tüyler var ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunu?
  TEŞEKKÜRLER:)
  Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme tarif ediyorsunuz.düzenli hairforte sprey ve xpecia tablet kullanırsanız saçınız istediğiniz forma kavuşur

 • Ülker says:

  Saçımda erkek tipi genetik dökülme var geçen yıl bu aylarda doktora gittiğimde panplus set önerdi.Bir ay sonra kontrol için gittiğimde dökülme aynen devam ettiği için artı olarak günde 4-5 kez minoxil fort kullanmamı söyledi.Bir yıldır aralıksız devam ediyorum.Saçımın dökülmesi kısmen azaldı ama halen devam ediyor .zaten incecik olan saç tellerim daha da incelerek tüy görünümü aldı.Saçımın görünüşü cılız, cansız, soluk, donuk Üstelik zayıf olduğu için saçım zaten kısacık, uzamıyor .Aynı zamanda Haşimatoyum.hergün levotiron 100 mg kullanıyorum ve kontrole düzeli gidiyorum.Ne yapmalıyım?
  Dr.Atilla Kaya
  torid bezi hastalıkları saç kalitesinin azalmasına ve saç kaybına neden olur.hem sorun tedavi edilmeli hemde saça yönelik düzenli destek tedavisi almalısınız.günlük 2 doz xpecia tablet kullanabilirsiniz

 • İbrahim Kayacık says:

  Hocam kolay gelsin saçımda tepe bölgesinde açılmalar saç telinde incelmeler ve deride kaşıntı kepek ve yara var. Zamanında wax saç spreyi kullandım. Doktora gittim ve vitamin eksikliğine ve strese bağlı dökülme dedi. D vitamini ve B12 vitamini verdi yardımcı olarak da Alpecin Caffein Shampoo önerdi. 1 aydır kullanıyorum vitaminleri ve şampuanı ama bi sıklaşma görmedim .sizce saçım vitamin eksikliğinden mi yoksa erkek tipi mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçlı deride kaşıntı,kepek ve yara dermatit düşündürüyor,bunun tedavi edilmesi gerekir,çünkü bunlar dökülmeye neden olur.erkek tipi dökülmenizde olabilir.
  şampuan tedavi edici bir şampuan olmalı,climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz.saç dökülmesi tedavisinin sonuçları en az 3 ay gibi bir sürede ortaya çıkar,1 haftada değişim göremezsiniz.daha etkin ürün başlamanız gerekir,xpecia tablet alabilirsiniz tüm vitamin eksikliklerinizi giderecektir.

 • Ahmet says:

  Hocam ben daha 14 yaşındayım ön bölgelerde dökülme var .İlaç ve şampuan önerirmisiniz
  Teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  5 mg biotin ve sawpoo şampuan kullanabilirsin

 • Engin says:

  Hocam hairforte 3 ay kullanip biraktim tum saclarim dokuldu tekrar kullanmaya basliyorum ama sampuan olarak Seboderm kullanacam kasinti kabuk yok ama cok yaglanma var onun icin aldim. Sawpoo yaglanmayi kesmedi. Ozetle hairforte+xpecia+seboderm kullanacam. Bi yanlislik var mi recetemde ??
  Dr.Atilla Kaya
  yok,genetik dökülmen varsa düzenli kullanmalısın

 • Yunus97 says:

  “Her ne kadar xpecia tablet gibi ilaçlar cinsellik yönünden bir yan etkiye neden olmasa da bölgesel olarak engelleyici ilaçlar kullanmak daha mantıklı olabilir.”

  Bölgesel ilaç kullanmak neden daha mantıklı hocam?
  Dr.Atilla Kaya
  kan akımını arttırması direkt kıl kökünü etkilemesi nedeniyle

 • Gamze says:

  Hocam benim saçlarımda çok aşırı dökülme var cilt doktoruna gittim kan verdim hormon biyokimya sedimantasyon hemogram a bakıldı bütün vitaminlerim tam b eksiklik yada fazlalık yok saçlarım çok kalındı inceldi dökülen saçlarda nerdeyse saçın kökleri belli değil hormon da serbest T4, TSH , Vitamin b12 ve Ferittin e bakıldı ben sebebine bi türlü anlam vermedim saçlarım iyice açıldı bana bir yardımcı olabilirmisiniz
  Dr.Atilla Kaya
  özellikle tepe bölgesinden ise dökülme genetik yani erkek tipi dökülmedir,saçlı derinin her yerinden dökülme varsa sistemik bir hastalık nedeniyledir.xpecia tablet başlayın,her tür saç dökülmesi tedavisinde kullanılabilir

 • Halil says:

  Hocam öncelikle hayırlı günler hocam Benim saçım her Haziran Her Temmuz yoğun bir şekilde dökülüyor 3 senedir bu aylarda Kazıtıyorum saçlarım çok inceydi 3 sene öncesinde fakat şimdi çok kalın ama gene dökülüyor içim gidiyor her bi telinde Bu senede kazıtmayı düşünüyom ama arştırmalarım bi sonuç vermiyeceğini söylüyor yaşim daha 19 hocam ne önerirsiniz ilğilendiğiniz için çok sağolun teşekkürler …
  Dr.Atilla Kaya
  seyrelme ve minyatürleşme varsa genetik dökülme başlamış demektir.saç dökülmesini önleyen ürünler kullanarak saç dökülmeni önleyebilirsin

 • hamitl says:

  Hocam Xpeciya kullanıyorum ama cinsel istegimin arttığını fark ettim bu testosteronun fazla oldugunu gösterip saç dökülmesine neden olmaz mı teşekkür edrim..
  Dr.Atilla Kaya
  saç dökülmesinden sorumlu olan DHT dir.sıkıntı yapma

 • Erdem S. says:

  Merhaba. Xpecia Tablet ve Hairforte Spray’i hangi doz ve aralıklarla kullanmalıyım. Şimdiden teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  günde iki tablet xpecia ve iki defada spreyi kullanmalısınız.12 saat aralıklarla kullanabilirsiniz.spreyi kullandıktan sonra etkinlik ve tam emilim için 4 saat saçınızı yıkamamalısınız

 • Abdullah A says:

  Merhaba Hocam, 21 yaşındayım kuru ince telli saçlara sahibim yanlarda ve tepe kısımda açılmalar var ayrıca saçımda uzamayan küçük kökler de var ne yapabilirim. Hairforte Spreyin yan etkileri var mı teşekkürler iyi çalışmalar
  Dr.Atilla Kaya
  çok nadir allerjik reaksiyon görülebiliyor,yanında xpecia yada biotin 10mg tablet almanı öneririm

 • Emin.b says:

  Merhaba hocam. Ben 23 yaşındayım saçlarımda 3 yıldan beridir çok yoğun dokülme var aşırı seyrekleştiler. Bana bir arkadaşım pharmaton kapsül,androcur 50mg tablet,zinco-c,minoxil mavi 100de 5 sprey ve tresan ısırgan otlu şampuan önerdi. Kendisi 4 ay düzenli şekilde bunları düzenli kullanmış ve yeni saçlar çıkmış çok iyi gelmiş. Hocam bende kullanmak istiyorum tavsiye edermisiniz. Çok teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  tüm bunlar yerine xpecia tablet ve hairforte sprey kullanmanız yeterli ama genetik dökülmede 3-4 ay kullanıp bırakırsanız tedavi ile çıkan saçlarınız dökülür

 • Bugrahan says:

  Hocam procapil içeren spray alsam sadece dht engellemesi için yeterli mi sizce herhangi bir hap takviyesiz?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  yeterli olabilir ama xpeci tablet ile birlikte kullanılırsa çok daha kısa sürede daha iyi sonuç alırsınız

 • racisturk says:

  Hocam merhaba hairforte ve xpecia’yı beraber kullanın deişsiniz ama xpecia’nın erkeklik hormonlarına zarar verdiği söyleniyor bu doğru mudur? ya da bu iki ürünü kulladığımızda diyelim ki bıraktık diğer saçlara da zararı olur mu
  Dr.Atilla Kaya
  hayır doğru değil,periferik kanlanmayı arttırdığı tam tersi olumlu yorumlar alıyorum.ailesel dökülme sınırlarınız bellidir.o alanlardaki kıllar dökülür

 • Halil53 says:

  Hocam, iyi günler. Ben 17 yaşındayım.Saçlarımda yaklaşık 2 yıldır aynı oranla dökülme var.
  Stresden dolayı olabilir diyorlar. Doktora gittiğimde erkek tipi dökülme demişti ama herhangi bir test yapmadan bunu söyledi. Yaklaşık 3-4 ay minoxil kullandım. Ama 6-7 aydır kullanmayı bıraktım. Saçlarım çok seyrek ve ince telli. Sizce doktora gittiğimde hangi testleri yaptırmalıyım. Birde hangi ilacı kullanmalıyım. Babam tarafında kellik yok ama dayılarımda kellik var
  Dr.Atilla Kaya
  ailenizde kellik olması genetik olduğunu düşündürür.test yaptırmanıza gerek yok.düzenli ilaç kullanmanız gerekir

 • Mahmut says:

  Merhaba hocam.28 yaşındayım saçlarım 4 yıldır dökülüyor. Kan testi yapıldı herhangi bir şey çıkmadı. Doktor Alopexy sprey kullanmamı söyledi 2 aydır kullanıyorum aynı zamanda saw palmetto kullanıyorum bir gelişme yok tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  hairforte sprey ve xpecia tablet başlayabilirsiniz

 • Erdem çelil says:

  Doktor bey geçtiğimiz şubat ayından beri başlayan yogun bi dökülme başladı her duş aldıgımda rahat elime bi 50-60 tel saç geliyor saçlarım 3 numara kaşıntı ve kepek başladı bioxcin forte kullandım gitmediğim doktor kalmadı sizce nedeni ne olabilir yaşım 18
  Dr.Atilla Kaya
  seboreik dermatit olabilir,dermatologa görünün

Yorum Yap Soru Sor

kambing

Arama
Saç Biti Tedavisi