Saç Ürünleri

DHT Engelleyici İlaçlar

DHT hormonunu nasıl engellenir
Bilindiği gibi saç dökülmesinin % 95 sebebi genetiktir ve hormonlardan kaynaklanmaktadır.Bilinen tek suçlu di hidro testosteron ( DHT ) dur.Testosteron hormonuna iki hidrojen eklenmesiyle DHT oluşur yan üründür.Önemli olmayan görevleri olsada testosteron gibi erkeklik hormonu kadar önemli değildir.Testosteronun DHT ye dönüşümünü sağlayan 5 alfa redüktazdır.
DHT saç kökünde saç üreten hücrelerde harabiyet oluşturarak saçın kalite kaybederek dökülmesine sebep olur.DHT her erkekte vardır ama saç kökünde DHT nin zarar verebilmesine aracılık eden yapı (reseptör) olan erkeklerde saç dökülmesine sebep olur.
Hormon etkisiyle yani ırsi olan saç dökülmesinden korunmanın iki yolu vardır
-Saç köküne zarar veren DHT hormonunun oluşumunu azaltmak.
Finasterid (propecia tablet);DHT oluşturan 5 alfa redüktaz adlı enzimin tip 1 olanı bloke ederek kullanılan doza göre değişen bir şekilde % 70-75 oranında etkilidir,% 2 oranında cinsel istekte azalma,memelerde büyüme,meni azalması gibi yan etkileri vardır.
Dutasterid(avodart kapsül);finasterid türevidir,5 alfa redüktazın her iki tipinide (tip1 ve tip 2) bloke eder.DHT yi baskılama oranı biraz daha iyidir (%80-85) finasteride bir diğer üstünlüğü cinsellik üzerindeki yan etkileri daha azdır.Finasteride tercih edilebilir ancak finasteridin saç için üretilen formu varken dutaseridin saç için üretilmiş düşük formu yoktur sadece prostat için üretilen formu vardır.
Procapil (hairforte sprey);finasterid ve duasterid gibi etki yapar 5 alfa redüktaz tip 1 ve 2 yi bloke eder.DHT nin kandaki düzeyini % 80-85 oranında düşürür.Bölgesel kullanımı sebebiyle finasteridde görülen yan etkilere rastlanmaz.
Saw palmetto;Palmiye ağacının özütüdür,ağızdan kullanılan formu yanında saç spreyleri ve şampuanlarda bulunur.Etkinliği net olarak kanıtlanamasada 5 alfa redüktazı bloke ederek DHT oluşumunu engellediği yönünde bilgiler vardır.Cinsel istek üzerindeolumsuz yan etki bildirilmemiştir. Saw palmetto yanı sıra dökülmeyi engelleyen ve saçta kalite artışı sağlayan zengin içeriğiyle öne çıkan Xpecia tablettir. Özellikle erkek formunda başarı oranı gurubunda en yüksek ilaçtır.
-Oluşan hormonun (DHT) köke zarar vermesini engellemek.
Procapil;oluşan DHT hormonunun kökte tutunacağı bölgede tabaka oluşturur bu sayede oluşan DHT hormonu köke ulaşamadığından zarar veremez. Procapil içeren ilaçlardan en bilineni Hair Pharma tarafından üretilen Hairforte Spreydir.

Yazarın notu;

Her ne kadar xpecia tablet gibi ilaçlar cinsellik yönünden bir yan etkiye neden olmasa da bölgesel olarak engelleyici ilaçlar kullanmak daha mantıklı olabilir.

385 Yorum “DHT Engelleyici İlaçlar”

 • Furkan says:

  Hocam merhabalar.Saç ekimi yaptırali birkaç ay oldu.Saçlarımın daha erken çıkmasını istiyorum. Xpecia da yeni kullanmaya başladım. Alpecine sprey mi tavsiye edersiniz hair forte sprey mi?İçeriğindeki procapil farklı.Alpacine %5-7 arasında hair forte %3.Hangisi daha uygun olur.Teşekkür ederim.
  Dr. Atilla Kaya
  Procapilin %3ü yeterli, yüksek olması alerjik reaksiyon riskini arttırır, hairforte spreyi içeriği zengin bu nedenle kullanabilirsiniz

 • durmuş says:

  hocam merhabalar
  sizin tavsiyeniz üzerine xpecia kullandım ilk ayı bitirdim fakat kalp atışlarımı hissetmeye başladım sol şah damari bölgesinde içten içe kaşınmalar oluyor bu tepkiler normalmidir hocam.
  Dr. Atilla Kaya
  Kalp atışlarınız ilgili sorun xpeciadan kaynaklanmıyordur, bir iç hastalıkları uzmanına görünün

 • Kadir says:

  Merhabalar.. Hocam bende genetik saç dökülmesi var babamın saçları gibi fakat baban saçları şuan seyrek derş gözüküyor ilerde benim saçlarımda öyle olucak saç ekimi benim saç uygun olmaz doktor demişti prp tedavisini düşündüm internette araştırma yaptım prp’nin faydasının olmadığını söyleyenler var saçlarımın incelmiş hatta ufak minik saçlarda var kafamda hocam ben nasıl bir yol izleyebilirşm bu dht hormonunu nasıl yok edebiliriz :)) bana bir yol gösterin iyi çalışmalar..
  Dr. Atilla Kaya
  PRP hergün yapılan bir uyguamadeğildir. Ama DHT vücudunuzda hergün yapılır, kaç karışır ve saç köklerini olumsuz etkiler. DHT nin zararlı etkilerinden korunmak istiyorsanız hergün düzenli ürün kalamanı ve DHT nin kıl köküne olan etkisini baskılmanız gerekir. Bunun için hairforte sprey ve Xpecia tablet kullanabilirsiniz

 • Furkan says:

  Hicam sac ektirdim 4 gün oldu şampuanım bittikten sonra hangi şampuan kullanayım genetik dökülme onu engellemek için hangisini önerirsiniz xpecia şuan kullanıyorum sprey ne zaman kullanmaya basliyayim
  Dr. Atilla Kaya
  Sawpoo şampuan kullanabilirsiniz. İlk yıkamadan sonra spreye başlayabilirsiniz

 • Murat says:

  Hocam merhaba dutasteridi saça lokal uygulasak bir faydası olur mu
  Dr. Atilla Kaya
  Eğer lokal uygulanan formu ise faydası olur. Ama tableti ezip şampuana eklerseniz hiç bir faydası olmaz.

Yorum Yap Soru Sor

sapi

Arama
Saç Biti Tedavisi