Saç Ürünleri

Saç Ekimi Sonrası Önerilen İlaçlar

Saç ekimi yapıldıktan sonra çeşitli sebeplerle ilaçlar kullanılabilir.

Bu amaçlar;

-Ekim yerinde önceden var olan dökülmesini engellemek

-Ekim yerinde önceden var olan kılların kalitesini artırmak

-Şok dökülme oranını azaltmak

-Şok dökülmeden sonra geri çıkışı hızlandırmak

-Ekilen köklerden daha kaliteli saç çıkmasını sağlamak

-Alım yerindeki kılların kalitesini artırarak seyrelmeyi kamufle etmek.

Bu amaçlarla çeşitli ürünler kullanılabilir.

Biotin (Vitamin H ve B7 vitamini):

Güvenilir her firmanın ürünü alınıp kullanılabilir seçimde daha ekonomik olan ürün tercih edilebilir bunun dışında kalitenin birbirine yakın olması beklenebilir.Günlük 2 mg biotin almak şok dökülme oranını azaltır,çıkacak saçların daha erken çıkmasını sağlar,gerek çıkacak gerekse var olan saçların kalitesini arırarak saçların daha dolgun görünmesini sağlar.

Pantogar:

Ekilen saçın kalitesini artırdığı yönünde bilimsel olmayan inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.Günde 3 kapsül alınır.Biotinden daha etkili değildir ama gereksiz yere biotinden çok  pahalıdır.

Priorin:

Pantogara benzer etki beklenir çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve saç ekimi sonrası önerilir.Ekimden sonraki 2-6 hafta arasında görülen şok dökülmeyi azalttığı düşünülmektedir.Günde 3 kapsül alınır.Pantogar gibi biotinden iyi değildir ama gereksiz yere biotinden çok  pahalıdır.

Hairforte sprey

Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen saçların daha iyi beslenmesini sağlar ama asıl etkisi tüyleşmiş saçların canlanamsını sağlayarak saç ekiminden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar ve ekilmeden önce var olan saçların dökülmesini durdurur.Tüylerde kalite artışı ve dökülmenin durması procapil denen maddenin minoxidil gibi saç kökünü uyarmasına ve kökü finasteride benzer şekilde DHT nin tahrip edici etkisinden korumasına bağlıdır.

HGF Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şok dökülme oranını azaltır ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurur.

Ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Rogain (spectral,regain vs) Sprey

Ekim yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir.Ekim alanındaki tüyleşmiş kıllar varsa rogain sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlar.Rogainin tek eksiği DHT nin saç dökücü etkisinden koruma sağlamamasıdır.

Bepantol

FUT yöntemi yapan kliniklerin rutin önerdiği saç temizliği öncesi yumuşatma amaçlı kullanılır. FUE yi FUT gibi yapanların hala devam ettiği ama kanal açmadan FUE yapanların asla kullanma gereği duymadığı bir üründür. Ekilen saça hiçbir yararı yoktur.

Finasterid (propecia,dilaprost,proscar):

DHT oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.

Aspirin:

Ekim sonrası kanı sulandırmak için öneren klinikler vardır ama kullanımı çok yaygın değildir,bilimsel olarak ekilen saçlara faydası yada zararı olması beklenmez.

11 Yorum “Saç Ekimi Sonrası Önerilen İlaçlar”

 • çetin sözlü says:

  saç ektireli 3 gün oldu bepantol dışında bişey önermediler acaba burdaki yazılanlardan hangisini kullansam.kullanırsam saçlarıma zararı olurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zararı olmadığı gibi şok dökülmeyi azaltma daha erken geri çıkış ve o bölgedeki tüylerde kalite artışı sağlamak gibi yararları olur

 • irfan says:

  merhabalar şok dökülmenin azalmasını istememizin nedeni sadece estetik mi yoksa başka bir sebebi var mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence yok,şok dökülme olunca insanlar “acaba çıkrmı ” diye tedirgin oluyor dökülmeden uzasa insanlar strese girmez.

 • irfan says:

  merhaba saç ekiminden sonra kullanılması için önerdiğiniz xpecia tablet biotinli şampuan ve %3 lük procapil içeren spreyin kullanımına ne zaman başlanmalı ve ne kadar süre kullanılmalı özellikle sprey saç ekiminden hemen sonra kullanıma başlanabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben şöyle tarif ediyorum
  ekim günü B7 vitamini veya xpecia tablet
  48 saat sonra ilk banyodan çıkışta % 3 procapil içeren spreylerden biri
  48 saat sonra ilk ve sonraki banyolarda ekimden önceki şampuan olabilir illaa bir tercih olacaksa biotinli yada saw palmetto içeren şampuan
  kullanım süresi ne beklediğinize bağlı sadece ekilenlere olumlu katkı için düşünüyorsanız 2-3 ay yeterli ama var olan tüyleşmişleri canlandırmak ve dökülmeyi durdurmak içinse devamlı kullanmalıısnız

 • irfan says:

  merhaba önerilen ürünleri eczane aracılığıyla getirtmek mi daha doğru olur yoksa internetten (örneğin hairpharma resmi satış sitesi) de alsak original ürün sahibi olmuş olur muyuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence ikisi de orijinal olur,biri resmi site diğeri resmi yollarla gelen ürünü satmak durumunda

 • ilker says:

  merhabalar Atilla hocam.benim sorum saç ekimi sonrası spor ile ilgili.yaklaşık 1 ay oldu saç ekimi yaptıralı.vücut geliştirme salonuna gideceğim.başlamam da sakınca yok değil mi.futbol sakıncalı olabiliyormuş topa kafayla vurunca falan 🙂 .siz ne dersiniz bu konuda hocam.iyi çalışmalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  15 günden sonra diğer saçlarınızdan farkı kalmaz

 • ilker says:

  hocam merhabalar.ikinci seans saç ekimi yaptıracağım ama donör alanda yeteri kadar greft çıkmayacak diye tahmin ediyorum.bu durumda göğüs bölgesinden de kıl alınarak greftlerle birlikte ekim yapılabilme şansı var mıdır.iyi bir sonuç elde edilebilir mi acaba hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet göğüs bölgesinden alınıp ekilirse dolgunluğa katkısı olur

 • Cengiz kayaao2 says:

  Hocam martta saç ektirecem o zamana kadar kullanmam gereken ilaçlar var mı birde ekimden sonra hangi ilacı ne zaman kullanmaya başlayayim .Birde iyi bir saç ekiminde neler önemli dir .Sacin durumuna göre Tek seans ta En az nekadar greft ekilmeli
  Dr Atilla Kaya
  🙁

 • Berkan says:

  Hocam merhaba. Trassız tepe bölgesine ekim yaptırdım. Kabuklar var ekılenler duruo ama var olan bi sürü sacım vardı. Simdi o bölgedekiler tutunca ele gelio. Sac ekimi var olana zarar vermısmıdır. Bi de ayrıca ekim bölgesine alopecia ilac vermişti zamanmda dr. Etkisinide gordum. Ekimin 3. Günündeyim. Kullansam yeni ekilenlere zararı olurmu?
  Dr.Atilla Kaya
  ilk yıkamadan itibaren kullanırsanız kanlanmayı arttıracağı için şok dökülmeyi azaltır

 • Berkan says:

  Tesekkur ederim cevabınız için hocam. Son bi sorum daha var. Benım doktorum zamanında minoxil yerine alopecia verdi.nette bi sey bulamadım. Ekim yaptıgım yer bilemedigi içinde kullanma dedi. Tereddüt ediorum. Dusunceniz nedir acaba? Ben var olan saclarımı korumak istiorum cunku asırı bir dokulme var. Ayrıca sok dokulmenın az olmasına yardımcı olur die dusunuorum. Oneriniz nedir acaba?
  Dr.Atilla Kaya
  hairforte sprey kullanmanı öneririm.içeriği zengin ve yeterli

 • Can says:

  Hocam s.a. Ben de trassız ekim yaptırdım tepe ve orta bölgelere. Aynada baktıgımda ğek goremıorum. Ekıldıgınden beri ekileler uzamadı. Öle bekliyorlar. 19. Gündeyim. Normal mi sizce? Yani dökülmedilerde uzamadılar da. Ne yapmalıyım. Tesekkur ederim.
  Dr.Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir,ekim yaptırdığınız kurumla görüşün

 • Hasand says:

  Hocam s.a. Ben sivilce tedavisi için roaccutane kullandım ve 4 ay içinde tepe bolgesı nerdeyse yuzde 80 dokuldu. Fark etmedimde tepe oldugu için. Doktoruma anlattım. İlacı kesti saclar geri cıkar dedı ama emınde olamadım. Dusunceniz nedir acaba?
  Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet ve 10 mg biotin başlamanızı öneririm,destelemek gerekir

Yorum Yap Soru Sor

kalkun

Arama
Saç Biti Tedavisi