Saç Dökülmesine Şampuan

Şampuan

Saç dökülmesi hormonlarla ortaya çıkan tedavi edilebilir bir hastalıktır.Ancak tedavisinde şampuan etkili değildir.Her ne kadar şampuan reklamlarında % 100 dökülmeyi önler gibi tamamen aldatmaca cümleler kullanılsada gerçekte şampuanın amacı temizliktir.Şampuan seçiminde temizliğin ötesinde saç dökülmesi konusunda beklenti olmalı ve tercih bu beklentiler doğrultusunda olmalıdır.
Saç dökülmesinde bilimsel ilaçlar yanında bunu destekleyen şampuanlar kullanılabilir bu şekilde dökülmesi duran ve çıkacak saçların kalitesinde artış sağlanabilir.Saç dökülmesi tedavisi süresince içeriğinde biotin gibi saç besleyici ve saw palmetto gibi DHT yi baskıladığı yönünde bilgiler olan şampuanlar tercih edilebilir ama beklenti sınırlı olmalı ve asıl etkili olacak ürünün şampuan değil diğer bilimsel ilaçlar olduğu bilinmelidir.
Saç dökülmesi dışında uzun saçlı bayanlarda yıllarca travma (boya,sık yıkama,güneş ışınları,toz,kir vs) yaşayan saçta çatallanma,kırılma,dipten kırılarak dökülme,parlaklığını yitirme gibi sorunlar olabilir bu gibi sorunları azaltmak içinde aynı şekilde biotinli şampuan (sawpoo) tercih edilebilir.
Biotinli şampun kullanmak saçın kalitesini artırdığı gibi saç uzama hızınıda  % 10-30 düzeyinde artırabilmektedir.,saç uzatan bayanların şampuan seçerken biotin olup olmadığını araştırması akıllıca olur.Erkeklerdese tüyleşmiş kılların kalitesini artırabilir.
Şampuanlar bunlara ek olarak mantardan oluşan kepeklenme (ketoral,nidazol vs),seboreik dermatit gibi durumlar içinde (pilo cura) etkili olabilir.
Bütün bunların yanında beklentimiz sınırlı olmalıdır özellikle hastalık kabul edilen saç dökülmesi veya saçlı deride seboreik dermatit gibi durumlarda şampuanlara ek olarak bilimsel tedavilerde uygulanmalıdır.
Etkinliği bilimsel verilerle kanıtlanmamış ama reklamlarında abartılı iddialar olan almadan önce dikkat etmeniz gereken şampuanlar sıkça duyacağınız kelimeler;

  •    Sarımsak özü
  •    Isırgan özü,
  •    Hidrosollü
  •    Organik
  •    Bitki özlü
  •    Yeşil çay özlü
  •    Aloe veralı
  •    Çarkı felek otlu

Şampaunlar hakkında detaylı bilgi almak isteyenler için kaynak www.sampuan.com.tr

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.