Saç Ürünleri

Sarmısak

Sarımsak ve Saç Sorunları

Sarımsak içerdiği kimyasallar sayesinde kesilerek sürüldüğü cilt alanında zararsız tahriş yapar.Ciltteki bu basit tahriş o bölgeye gelen kan miktarını 8 kata kadar artırır. Bölgedeki bu kanlanma artışı doğal olarak besleyici maddeleride daha fazla gatirir ve bölge cildiyle kıl kökleri daha iyi beslenir.

Sarımsağın bu bölgesel kan dolaşımını artırma etkisinin en sık kullanıldığı hastalık allopecia areata (saç kıran)dır,saçkıran kıl olan her yerde görülebilir.En sık görüldüğü alan saçlı alandır ama kaş,bıyık ve sakal gibi alanlardada görülmektedir.

Bu saç dökülmesi hastalığında sarımsak şu şekilde kullanılır;sarımsağın bir dişi ortasından kesilir ve kesik kısmı dökülme olan yere sürülür.Cildin kızarmış halini koruyacak şekilde günde bir veya iki defa uygulanabilir.

Saç dökülmesi tedavisinde sarımsağı ağızdan almanın yada tansiyon tedavisinde kullanılan sarımsak haplarının hiçbir yararı olmamaktadır.

Sarımsağın bu konudaki popülerliğini kullanmak isteyen uyanıkların ürettirdiği zigavus ve benzeri şampuanların saç dökülmesine en ufak bir etkisi dahi olmaz.(her ne kadar zigavusu üreten uyanlar % 100 dökülmeyi durudurur desede),bu tür anlamsız vaadlere kanıp boşa para harcamamanız daha akıllıca olacaktır.

9 Yorum “Sarmısak”

 • Anonim says:

  ama sarımsak yıkansada saçta çok kötü bir koku bırakıyor.ve günlerce kokusu geçmiyor.

 • ferdi says:

  Dostum bende kullandım sende kafayı traj ette öyle kullan bir süre traşlı takılmak istemiyorsan bırak saçın dökülsün ileride uzun süre saçsız takılmak sorun olmayacaktır.

 • seyrek says:

  slm hocam sizce marketlerde satılan (panten,biomen, heden solder) vb ürünlerden birini mi kullanmak saça daha faydalı olur yoksa aktarlarda satılan sarımsaklı şampuanlar mı iyi olur?benim saçlarım seyreliyor minoxil kullanıyorum 2 günde 1 mecitefendi sarımsaklı şampuanla yıkıyorum sizce bu ikili uyumlu mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şampuanlardan dökülme adına yarar beklemeyin ve bu yazdıklarınız arasında fark yok yani sarmısaklı olmasının önemi yok
  minoxidil yarar sağlar

 • yılmaz says:

  merhaba hocam sarımsagı ortasından bölüp saç derisine sürmek değilde aktardan sarımsak yagı alıp gene saç derisine masaj yaparak uygulasak aynı etkiyi gösterir mi yani sarımsak degilde sarımsak yagı kullansak olur mu ? teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır hiçbir etkisi olmaz,sarmısağın etkisi taze sarmısaktaki bir asittendir ve sadece saçkıranda etkilidir,normal saç dökülmesinde sarmısağında yağınında etkisi olmaz

 • ayşe says:

  …slm hocam..kafamda bir buçuk bilye büyüklüğünde zararsız bir yağ bezesi( yağ kisti de olabilir) vardı, aldırdım.dikişleri aldırdığımda kuruyan, kabuk halindeki saç derisini temizledim.O kadar kabuklanma oldu ki kabukları
  çekerken saçları da koparmış oldum fazlasıyla. bezeyi aldırdığım yerde 2,5 bilye büyüklüğünde bir boş alan oluştu ve 45 gündür orası kel gibi 🙁 zaten seyrek olan saçlarımla kapatamıyorum da.Sİzce yeniden saç çıkar mı?Çıkmazsa ne tür bir ürün kullanabilirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  travmayla dökülen geri çıkar ama sizdeki dökülmeyi izah etmek zor

 • mesut says:

  merhaba hocam sacimim iki yerinde sackiran var yaklasik 3 aydir var ve giderek genisliyor…cildiyede kortizon enjeksiyonu yaptirdim ve faydasi olmadigini dusunup sackiran olan bolgeyi tahris edip sarmisak surdum sabah kalktigimda bolgeye elimi surdugumde hala kabuk baglamamis ve sulu haldeydi bu kortizon sivisiydi sanirim..bi tehlike teskil eder mi acaba? ne onerirsinizz? simdiden tesekkurler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tehlik teşkil etmez

 • gümrüklü says:

  merhaba hocam kapalı çarşıda filan sarımsaklı sabunlar satılıyor haberlere filanda çıktı. Bu sarımsaklı sabunları alsak gerçekten saça faydası varmıdır.
  Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  🙁 sarmısağın kendisi tahriş nedeniyle kan akımını uyarır ama sabunun içindeki sarmısak ne kadar etkiler?düşündürücü..

 • bahtsiz says:

  hocam sacimin yanlarinda ve ust kisminda seyrelmeler olustu ne onlem onerirsiniz???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçlar kullanın

 • lucky90 says:

  bu durumda sarıkraklı şampuan kullanmanın yada kafaya sarımsak sürüp leeeeeeeeş gibi kokmanın hiç bir anlamı yok. bir çimdik tuz alıp onun o sert etkisinden yararlanark biraz ovalasak azcık kızartıp bıraksak gene aynı etki omaz mı yada başka bir şey sadece parmak uzlarıyla masaj yapmak gibi mesela
  Op Dr Atilla Kaya
  aynı etkinlik olmaz.sadbe kullanan gerekir

Yorum Yap Soru Sor

monyet

Arama
Saç Biti Tedavisi