Sarmısak

Sarımsak ve Saç Sorunları

Sarımsak içerdiği kimyasallar sayesinde kesilerek sürüldüğü cilt alanında zararsız tahriş yapar.Ciltteki bu basit tahriş o bölgeye gelen kan miktarını 8 kata kadar artırır. Bölgedeki bu kanlanma artışı doğal olarak besleyici maddeleride daha fazla gatirir ve bölge cildiyle kıl kökleri daha iyi beslenir.

Sarımsağın bu bölgesel kan dolaşımını artırma etkisinin en sık kullanıldığı hastalık allopecia areata (saç kıran)dır,saçkıran kıl olan her yerde görülebilir.En sık görüldüğü alan saçlı alandır ama kaş,bıyık ve sakal gibi alanlardada görülmektedir.

Bu saç dökülmesi hastalığında sarımsak şu şekilde kullanılır;sarımsağın bir dişi ortasından kesilir ve kesik kısmı dökülme olan yere sürülür.Cildin kızarmış halini koruyacak şekilde günde bir veya iki defa uygulanabilir.

Saç dökülmesi tedavisinde sarımsağı ağızdan almanın yada tansiyon tedavisinde kullanılan sarımsak haplarının hiçbir yararı olmamaktadır.

Sarımsağın bu konudaki popülerliğini kullanmak isteyen uyanıkların ürettirdiği zigavus ve benzeri şampuanların saç dökülmesine en ufak bir etkisi dahi olmaz.(her ne kadar zigavusu üreten uyanlar % 100 dökülmeyi durudurur desede),bu tür anlamsız vaadlere kanıp boşa para harcamamanız daha akıllıca olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.