Saç Ürünleri

Proscar Tablet

Proscar TabletAslında prostat büyümesinin tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Aynı içerikli propecia veya alofin gibi finasterid içermektedir. Propecia ve alofinde 1 mg olan finasterid proscar da 5 mg dır. Arada dudak uçuklatacak düzeyde fiyat farkı vardır.

Peki neden propecia tablet proscar tabletin 10 katı fiyata satılıyor?

Şöyle izah edilebilir;

Proscar hastalık kabul edilen prostat büyümesi için bedeli devlet tarafından ödendiği için kaç liraya satılacağını Sağlık Bakanlığı belirler oysa propecia devlet tarafından hastalık kabul edilmeyen yani kozmetik sorun olarak görülen saç dökülmesi için kullanılır ve bedeli devlet tarafından ödenmez.Bedeli devlet tarafından ödenmediği için üretici istediği fiyata satabilir yani yasal bir sınırlama yoktur.

Proscamı yoksa propecia mı tercih edilmeli?

Bence tartışmazsı bir şekilde proscar veya alternatifi dilaprost tercih edilmeli çünkü;

-Aynı aktif madde içermesine rağmen % 90 daha ekonomiktir

-Kozmetikler denetlenmez ama ilaç ruhsatıyla satılan proscar Sağlık Bakanlığınca içerik açısından denetlenir

-İlaç sınıfında olduğu için üretim şartları daha bilimseldir.

-Bir kuru 3 kat süre dayanacağı için ilacı almayı unutma ihtimali azdır

-Daha yaygındır her eczaneden bulunabilir

Nasıl kullanılmalı

Günde bir defa 1/5 kullanmak yeterlidir ancak tableti 5 e bölmek zor olacağından dörde bölüp her gün bir parçasını kullanmak daha pratik olur istenirse bir gün ilaç alınmadan geçirilebilir.
Kullanacağınız tüm bu ilaçların finasterid içerdiğini ve finasteridin yan etkilerini araştırdıktan sonra kullanmaya karar vermelisiniz.

23 Yorum “Proscar Tablet”

 • taner says:

  merhaba hocam 23 yaşındayım ve genetik erkek tipi saç dökülmesinden dolayı prp, mezoterapi, minoxil ve günlük 1/4 oranında proscar tedavisine başladım. 6 aydır tedavi sürüyor ve bu süreçte zaman zaman cinsel isteksizlik sorunu yaşadım ancak son birkaç hafta boyunca cinsel sorunlarım aralıksız devam edince ilacı bıraktım. 1 haftadır ilacı kullanmıyorum ancak yan etkiler geçmedi. yan etkiler geçer mi geçerse ne kadar sürer?
  Dr. Atilla Kaya
  Yan etkileri geçmesi 6 ay kadar sürebilir

 • Can says:

  Hocam iyi günler. Seboreik dermatit den dolayi saclarim cansiz ve kalite kaybi var ust taraflarda. Proscar i 6 ya bolup iciyorum.yan etki gorur muyum? Kac ay kullanip ara vererek devam etmeliyim?
  Dr. Atilla Kaya
  Seboreik dermatite bağlı ise proscar kullanmadığın anlamı yok, üst taraflardaki dökülme genetik tiptir, Tek başına proscarın anlamı olmaz.

 • Tamer says:

  Hocam merhaba,yoğun stres genetik dökülmeye sebebiyet verir mi ya da genetik dökülmedeki gibi şakak kısımlarında ve tepede seyrelme yapabilir mi? 23 yaşındayım ve 4 yıldır yoğun stres altındaydım. Zor bir dönemden geçtim saçlarım seyreldi yanları açıldı. Minoksil kullandım düzelme oldu bırakınca da düzelme devam etti. Sebebi sizce genetik mi stres kaynaklı mı. 2 Dermatoloji uzmanından biri genetik diğeri strese bağlıda olabilir dedi. Tedavi için proscar ve minoksil kullanmalı mıyım çok teşekkür ederi m.
  Dr. Atilla Kaya
  Söylediğiniz bölgeler genetik dökülmenin olduğu bölgeler. Yaşadığınız stres genetik dökülmeyi hızlandırmış olabilir. minoxile aldığınız cevabın kalıcı olması ve düzelmenin devam etmesi daha dökülme zamanı gelmeYen bölgeler olduğunu düşündürüyor.proscar hormonal dengeni etkilediği için kullanmanızı önermem onun yerine xpecia tablet ve minoxil kullanabilirsiniz.

Yorum Yap Soru Sor

banteng

Arama
Saç Biti Tedavisi