Saç Ürünleri

Propecia Yan Etkileri

Propecia Yan EtkiSaç dökülmesi tedavisinde hap olarak kullanılan propecia nın yan etkileri; içindeki etkili madde finasteride dir ve proscar, dilaprost adlı ilaçlarda da vardır. Bir çok yan etkiden söz edilmektedir.

Finasterid adlı kimyasal madde prostat hastalığının tedavisinde kullanılırken saç dökülmesini durdurduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Kullanıcılarda % 70 oranında başarı sağlamış ve saç kalitesinde artış sağlamıştır.Bu kadar etkili iyi sonuç yanında finasteridin çok sayıda yan etkisi bilinmektedir.

Propecia kullanırken görülebilen yan etkiler tüm vücuttaki DHT hormonunun engellenmesine bağlıdır,DHT hormonu sadece saçların kökünde engellenirse bu yan etkiler oluşamaz.

Görülen yan etkiler;

Cinsel istekte azalma, Peniste yetersiz sertleşme, Erken boşalma, Memelerde sızlama, Memelerde büyüme (jinekomasti), Meni (ejekulat) miktarında azalma ve sıvılaşma,Vücut kıllarında azalma,Sakalın geç uzaması, Sık idrara çıkma, Yumurtalıklarda ağrı

Genel olarak bu etkilerin ilaç bırakılması halinde düzeleceği bilinir ancak aşağıdaki hayvan deneyinde penisteki yapı değişikliğinin kalıcı olabileceği yönünde bilgiler vardır.Finasterid kullanmaya başlamadan önce bu yan etkiler iyi değerlendirilmelidir.

Finasterid hakkında bilimsel deney

Deneysel çalışmanın özeti:Sıçanlara finasterid (proscar 4 mg/gün) verilmesi ile korpus  kavernozumlarında,kontrol gurubuna göre orta derecede düz  kas  oranında azalma, kollajen doku  oranında ise artma  tespit edildi. Finasterid kullanan hastaların bir  kısmında seksüel disfonksiyon olması penis korpus kavernozumdaki düz kas oranının azalıp, kollajen dokunun artması sonucu kavernozal arterlerin ve korporal düz kasların relaksasyonunun yeterli

olmamasına bağlı gelişebilir.

Peki bu yan etkileri yaşamadan DHT  baskılanabilirmi;

Bilindiği gibi saça zarar veren DHT saç kökü ve saç kökündeki yağ bezinden salgılanır,eğer sadece bu bölgedeki DHT engellenirse vücutta yan etki oluşmaz.Saç kökü ve yağ bezinde oluşan DHT yi engellediği bilimsel olarak kanıtlanmış tek madde procapil dir.Propecia yerine procapil içeren spreylerden birini kullanmanız sizi cinsellik sorunu yaşamanızdan korur çünkü bölgesel kullanılan ürünler vücutta yan etki oluşturmaz.

Saç köküne zarar veren DHT saç kökündeki yağ bezinde oluşturulur,sadece burada oluşan DHT nin engellenmesi dökülmeyi durdurur bütün vücuttaki hormon dengesini bozmaya gerek yoktur.

4 Yorum “Propecia Yan Etkileri”

 • Jön Türk says:

  Merhaba. Dr bey içeriğinde Finasterid içeren *** bu ilaç gerçekten işe yariyor bunu 3 aylik şu an ki gozmemlerimle diyebilirim. Esas merak ettigim mes’ele şu ki bu ilaç kullanıldığı süreçte dökülmeyi durduruyor ve ilerleyen süreçte de saç kalitesinin artmasını ve yeni saç oluşumunu saglasa dahi şakaklarda dökülme Finasterid e rağmen devam ediyor mu? Saygilar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  % 70 devam etmez

 • ilker says:

  merhabalar Atilla hocam.yaklaşık 4,5 aydır minoxil,xpecia ve finasterid (propecia) tedavisi uyguluyorum.sonuçtan da memnunum.ancak propecia bir kutu bitirmek üzereyim.ikinci bir kutuyu almalımıyım.xpecia her gün bir tabletle devam edersem nasıl olur?saygılar hocam..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  propeciaya gerek yok.xpecia hergün tek tablet alabilirsin

 • Kaan says:

  Hocam ben su an 16 yaşındayım doktora gittim sac dökülenler için doktor genetik olduğundan propecia yi tavsiye etti bende ilacı arastirmalarimdan yan etkisinin sadece 18 yaz ve üzeri için bulunuyormuş ne yapmam lazim
  Dr.Atilla Kaya
  16 yaşında propecia kullanmanız doğru olmaz.hairforte sprey başlayabilirsiniz

 • Murat says:

  Hocam merhaba propecia 1 mg 4 aydır günde bir tablet kullanıyorum.cildimde dökülme ve sperm de azaldığını gözlemliyorum.yan etkilerine karşı ne yapmalıyım bu ilacı bıraktıktan sonra devam eder mi kalıcı olur mu acaba
  Dr. Atilla Kaya
  Yan etkileri ilacı bıraktıktan en geç 10 gün sonra geçmesi beklenir

Yorum Yap Soru Sor

ular

Arama
Saç Biti Tedavisi