Saç Ürünleri

Proscar’ın Yan Etkileri

Proscar tablet propecia gibi finasterid içerir farkı propecia da 1 mg finasterid varken proscar da 5 mg vardır. 1 mg saç için kullanılırken 5 mg prostat büyümesi hastalığının tedavisinde kullanılır. Prosacarın yan etkileri propecia ile aynıdır ancak doz fazla olduğu için yan etki de çok daha sık ve ağır olur. Procar saç için kullanılacaksa ( kullanılabilir ve çok daha ekonomik olduğu için tercih edilmelidir) tercihen 5 parçaya bölünüp kullanılmalıdır, eğer bölmek zor oluyorsa 4 e bölünüp kullanılabilir. Procar bölündüğünde geride kalan parçalar bozulmaz ve güvenle kullanılabilir. Aktif madde finasteridle ilgili bir çok yan etkiden söz edilmektedir. Bu istenmeyen sonuçlar DHT hormonunun engellenmesindendir.

En sık görülen yan etkiler;

 • Cinsel istek azalması
 • Erkek cinsel organında yetersiz sertleşme
 • Erken boşalma
 • Meme sızlaması
 • Meme büyümesi
 • Meni miktarında azalma
 • Vücut kıllarında azalma
 • Sakalda geç uzama

Finasterid Yan Etkisi

Bunların görülme sıklığı düşünülenden azdır % 2 civarındadır. Yani kullanan 100 kişiden 2 sinde sorun ortaya çıkar.

Yan etkileri yaşamadan DHT nasıl baskılanabilir ?

Bilindiği gibi saça zarar veren DHT saç kökü ve saç kökündeki yağ bezinden salgılanır,eğer sadece bu bölgedeki DHT engellenirse vücutta yan etki oluşmaz.Saç kökü ve yağ bezinde oluşan DHT yi engellediği bilimsel olarak kanıtlanmış tek aktif madde procapil dir. Propecia yerine procapil içeren spreylerden birini kullanmanız sizi cinsellik sorunu yaşamanızdan korur çünkü bölgesel kullanılan ürünler vücutta yan etki oluşturmaz. Saç köküne zarar veren DHT saç kökündeki yağ bezinde oluşturulur,sadece burada oluşan DHT nin engellenmesi dökülmeyi durdurur bütün vücuttaki hormon dengesini bozmaya gerek yoktur.

Procar yan etkileri üzerine yapılan şu bilimsel deney kafa karıştırmaktadır.

Deneysel çalışmanın özeti:Sıçanlara finasterid (proscar 4 mg/gün) verilmesi ile korpus kavernozumlarında,kontrol gurubuna göre orta derecede düz kas oranında azalma, kollajen doku oranında ise artma tespit edildi. Finasterid kullanan hastaların bir kısmında seksüel disfonksiyon olması penis korpus kavernozumdaki düz kas oranının azalıp, kollajen dokunun artması sonucu kavernozal arterlerin ve korporal düz kasların relaksasyonunun yeterli olmamasına bağlı gelişebilir.

8 Yorum “Proscar’ın Yan Etkileri”

 • jöntürk says:

  Merhaba. Finasterid içeren probecia nin prostat kanseri yapma riski var mı Dr bey nette bu şekilde saçma bi yazı okudum bir de yan etkileri arasında erkek meme kanseri riskinden bahsediyordu. Aydınlatırsanız sevinirim. Saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  prostat kanserini önler
  meme kanseri riskini artırma ama memede büyüme yapabilir

 • Jön Türk says:

  Merhaba Dr bey. Probecia’nin 3 ay gibi bi tedarik sıkıntısı varmış bende “proscar” kullanmak istiyorum ilaç kirma aparati yle lakin, *kırılan parçalar özelliğini kaybeder mi?*ve muhafaza şartları hakkında ayrica bilgilendirirseniz çok sevinirim. Saygılar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun olmaz

 • staggiiee says:

  Merhaba Hocam, böyle yerel topikal kullanımdan dolayı DHT’yi yerel olarak baskıladığını, bu nedenle vücudun içinde yan etki yaratmadığını söyleyen ilaçlara ne kadar inanmalıyız?? sonuçta deriden birçok şey emilebiliyor diye biliyorum??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lokal kullanılan ilaçlar sistemik etki yapmaz.daha doğrusu sistemik etkinliği çok düşüktür.

 • Saç özürlü bir genç says:

  Doktor bey merhabalar
  11 yıldır proskar kullanıyorum dönem dönemde harici minoxidil içeren serumlar uyguluyorum. dökülmeyi uzun zaman önce durdurmayı başardım Ancak saçlarımda azalma zaman içinde arttı ve şuan artık gözle farkedilir seviyeye geldi. Benim durumumda olan bir hasta için öneriniz varmı? proskar dışında biotinde alıyorum. Başka bir ek tedavi olarak ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotini 10 mg almalısın

 • Asdah says:

  Hocam bu ilaç kısırlık ya da meme büyümesi yapar mı
  Dr.Atilla Kaya
  jinekomasti yapabilir

 • Mhmt says:

  Hocam proscarin erkeklerde ki zarari sperm azalmasi peki ileride sperm yetrsizliginden cocuk olmama gibi bi durum söz konusu olabilirmi acaba
  Dr. Atilla Kaya
  Ilacı bıraktıktan en geç bir ay sonra düzene girer, Sorun olması beklenmez.

 • Nurgül says:

  Erkek tipi sac dökülmesi yasayan kadınlar procapil hapini kullanabilirmi
  Dr. Atilla Kaya
  Tek başına procapil bayanlarda dökülme sorununda çözüm değildir. Çünkü kadınlarda sadece dökülmelerin %50 sinin nedeni genetik dökülmesin. Dökülme nedeniniz tespit edilmeden ürün kullanmayın

 • sedat1980 says:

  Merhaba,son günlerde her yerde karşımıza çıkan mavi serum mavi su denilen saç çıkardığı iddia edilen ürün bu ilacın alkolle sıvı forma getirilmiş hali olduğunu düşünüyorum. siz ne diyorsunuz hocam.
  Dr. Atilla Kaya
  Içeriğinde saç dökülmesi tedavisinde anlamı olan bir madde bulamadım.bilimselliği kanıtlanmış, hakkında yeterli bilgiye ulaşabildiğiniz, ürünler kullanmalısınız,

Yorum Yap Soru Sor

ikan

Arama
Saç Biti Tedavisi