Proscar’ın Yan Etkileri

Proscar tablet propecia gibi finasterid içerir farkı propecia da 1 mg finasterid varken proscar da 5 mg vardır. 1 mg saç için kullanılırken 5 mg prostat büyümesi hastalığının tedavisinde kullanılır. Prosacarın yan etkileri propecia ile aynıdır ancak doz fazla olduğu için yan etki de çok daha sık ve ağır olur. Procar saç için kullanılacaksa ( kullanılabilir ve çok daha ekonomik olduğu için tercih edilmelidir) tercihen 5 parçaya bölünüp kullanılmalıdır, eğer bölmek zor oluyorsa 4 e bölünüp kullanılabilir. Procar bölündüğünde geride kalan parçalar bozulmaz ve güvenle kullanılabilir. Aktif madde finasteridle ilgili bir çok yan etkiden söz edilmektedir. Bu istenmeyen sonuçlar DHT hormonunun engellenmesindendir.

En sık görülen yan etkiler;

  • Cinsel istek azalması
  • Erkek cinsel organında yetersiz sertleşme
  • Erken boşalma
  • Meme sızlaması
  • Meme büyümesi
  • Meni miktarında azalma
  • Vücut kıllarında azalma
  • Sakalda geç uzama

Finasterid Yan Etkisi

Bunların görülme sıklığı düşünülenden azdır % 2 civarındadır. Yani kullanan 100 kişiden 2 sinde sorun ortaya çıkar.

Yan etkileri yaşamadan DHT nasıl baskılanabilir ?

Bilindiği gibi saça zarar veren DHT saç kökü ve saç kökündeki yağ bezinden salgılanır,eğer sadece bu bölgedeki DHT engellenirse vücutta yan etki oluşmaz.Saç kökü ve yağ bezinde oluşan DHT yi engellediği bilimsel olarak kanıtlanmış tek aktif madde procapil dir. Propecia yerine procapil içeren spreylerden birini kullanmanız sizi cinsellik sorunu yaşamanızdan korur çünkü bölgesel kullanılan ürünler vücutta yan etki oluşturmaz. Saç köküne zarar veren DHT saç kökündeki yağ bezinde oluşturulur,sadece burada oluşan DHT nin engellenmesi dökülmeyi durdurur bütün vücuttaki hormon dengesini bozmaya gerek yoktur.

Procar yan etkileri üzerine yapılan şu bilimsel deney kafa karıştırmaktadır.

Deneysel çalışmanın özeti:Sıçanlara finasterid (proscar 4 mg/gün) verilmesi ile korpus kavernozumlarında,kontrol gurubuna göre orta derecede düz kas oranında azalma, kollajen doku oranında ise artma tespit edildi. Finasterid kullanan hastaların bir kısmında seksüel disfonksiyon olması penis korpus kavernozumdaki düz kas oranının azalıp, kollajen dokunun artması sonucu kavernozal arterlerin ve korporal düz kasların relaksasyonunun yeterli olmamasına bağlı gelişebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.