Saç Ürünleri

Minoxil Yan Etkileri

Minoxil yan etkileri ilacın prospektüsünden aynen alınmıştır.

Tüm ilaçlar gibi MİNOXİL ‘in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa MİNOXİL kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

.Ani alerji işaretleri;örneğin eller .ayaklar.bilekler,yüz dudakların şişmesi  ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde ,ciltte döküntü (Ürtiker),ani tansiyon düşmesi(Hipertansiyon)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin  MİNOXİL e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahale veya hastaneye yatırılmanız gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz ,hemen doktorunuzabildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz..

Gögüs ağrısı(Angina)

.Kalp atışında değişiklikler (hızlanma veya yavaşlama)

.Nefes almada zorluk (özellikle yatar pozisyona geçildiğinde)

.Açıklanamayan hızlı kilo alma

.Öncekine göre daha az idrara çıkma

Bunların hepsi  ciddi  yan etkilerdir .Acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz.

Bu yan etkiler,görülme sıklığına göre sıralanmıştır.

.Uygulama yerinde ortaya çıkan kaşıntı

.Ciltte kuruma

.Pullanma

.Ciltte tahriş ve yanma

.Baş ağrısı

.Egzama

.Kabuklanma

Bunlar MİNOXİLin hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatındaki bahsi geçen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu ve eczacınızı bilgilendirin.

 

MİNOXİL ‘i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

MİNOXİL’i  aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

.Eğer MİNOXİL ‘in içeriğinde bulunan etkin madde minoxidil’e veya formülasyon içerisindeki içerisindekimaddelerden  herhangi  birine aşırı duyarlı iseniz

.Eğer saçlı kafa derinizde iltihap kızarıklık .enfeksiyon,Tahriş gibi cilt hastalıkları var ise ,

.Eğer Guanetidin  içeren bir ileçkullanıyorsanız ,

.Eğer 18 yaşından küçük veya 65 yaşından büyük iseniz

.Eğer gebelik veya emzirme döneminde iseniz

MİNOXİL’i  aşağıdaki durumlarda dikkatli KULLANINIZ

.Eğer  karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz var ise

.Eğer kardiyovasküler hastalığınız var ise

.Eğer diüretikveyaantihipertansif ilaç kullanıyorsanız

MİNOXİL ‘i kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Bu uyarılar ,geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza  danışınız.

324 Yorum “Minoxil Yan Etkileri”

 • Huseyin huseyin says:

  Hocam merhaba öncelikle burada insanlara yardımcı olduğunuz için size çok teşekkür ediyorum benim problemim şu an yaklaşık sekiz yıldır minoxidil kullanıyorum İran malı olan minoxidil şu ana kadar bir sıkıntısını görmedim gayette iyi getirdi beni ama en son aldığım ilaç kullandığından nedense hafif baş ağrısı ya da boğazda azda kuruluk bir halsizlik yapıyor acaba minoxidilin böyle bir yan etkisi var mı bundan da önemlisi sekiz yıldır hatta dokuz yıldır kullandığım ilaç bir anda böyle bir şey yapabilir misinizce veya farklı bir şeyden mi kaynaklanıyor yakın zamanda Ekim alacağım ama en azından bir sene daha beni idare edecek bir şey arıyorum acaba ne tavsiye edersiniz bunu yerine ya da kullanmaya devam mı etmeliyim çok teşekkürler
  Dr. Atilla Kaya
  Ilaçtan yada başka nedenle olabilir. Bir süre minoxili bırak başka ürün kullan minoxil içermeyen, eğer şikayetleri kesilirse minoxildendir, başka ilaca gelmelisin.

 • Arasofien Erdem says:

  Hocam iyi günler . 17.yaşımın yarısında fark ettiğim saç dökülmem ilerledi ve yanlar falan açılmaya başlamıştı neyse ben doctors gitmeye kara verdim gittim doktora bana minoxil forte 5 ve ketokonazol şampunını yazdı ber ne ise sonrasında saçlarımın daha da seyrekleştiğini hissettim ve çalıştığım işten dolayı bırakmak zorunda kaldım sonrasında tekrardan saçlarımın daha da seyrekleştiğini hissettim ve kafa mantarı probleminden dolayı başlamaya kara verdim eksiksiz bir şekilde ilaçlarımı uyguluyorum hatta Daha fazla katkı alabilmek için saçlarımı 3 numaraya vurdum ve 25 gûndür bu ilaçları kullanıyorum fakat saçlarım o kadar muazzam dökülüyor ve saçlarım o kadar çok açılmaya başladı ki kafa derim görünüyor sizce dökülme durur ve saçlarım tekrardan iyleşir mi ayrıca yukarıdaki etkiler doğrultusunda minoxili bırakmalımıyım (ekstradan saçlarım o kadar cansızlaştı o kadar kepeklenmeye başladı ki anlatamam ek olarak genetik kellik yok ailede )
  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba,
  Minoxil kullanmayın.büyük olasılıkla mantar zannettiğiniz ona bağlı alerjik reaksiyon olabilir,minoxile bağlı alerji sık görülüyor.siz sadece saç dökülmesi için Xpecia tablet günde iki tane ve Biotin tablet 5mg günde iki tablet kullanın.
  mantar içinde Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz.

 • Kıvanç says:

  Merhabalar Sayın Atilla hocam 3 yildir androvium %5 olan spreyden ve 1 yıla yakın süredir xpecia erkek tabletten kullaniyorum. Faydasını gördüm saçlarımın dökülmesi durdu ama çıkarmadı. Androvium spreyi birakmak istiyorum bağımlı oldum zaman zaman kullandığım halde yinede dökülüyor zaman zaman duruyor nasıl bir yol izleyebilirim artık kullanmak istemiyorum ama hepsi dökülür diye korktum hocam size danışmak istedim teşekkür ederim
  Dr.Atilla Kaya
  Merhaba,
  Spreyi değiştirmenizi öneririm. Haİrforte sprey başlayabilirsiniz.

 • nb says:

  merhabalar 23 yaşında kadınım uzun zamandır minoxil yüzde 5 lik kullanıyorum hafif kaşıntı ve kepeklenme dışında bir şikayetim olmadı yeni saçlarımda çıktı. ama son sekiz aydır adet düzensizliği yaşıyorum doktorum testesteron hormonumda yükselme gördü ve spreyimden kaynaklı olabileceğini söyledi. bu sprey hormonlara etki edip adet düzensizliği vs yapıyor mu. eğer yapıyorsa yüzde 2 lik kadınlar için olanını kullanmamda bir sakınca var mı o da hormonumu etkiler mi
  Dr.Atilla Kaya
  minoxil testesteron seviyesini etkilemez.daha doğrusu hormonları etkilemez sadece uygulandığı alanda kanlanmayı artırarak kıl köklerinin daha iyi beslenmesini sağlar. Sizde PCOS hastalığı olabilir.Bir kadın-doğum uzmanına görünmelisiniz.

Yorum Yap Soru Sor

monyet

Arama
Saç Biti Tedavisi