Saç Ürünleri

Minoxil Yan Etkileri

Minoxil yan etkileri ilacın prospektüsünden aynen alınmıştır.

Tüm ilaçlar gibi MİNOXİL ‘in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa MİNOXİL kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

.Ani alerji işaretleri;örneğin eller .ayaklar.bilekler,yüz dudakların şişmesi  ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde ,ciltte döküntü (Ürtiker),ani tansiyon düşmesi(Hipertansiyon)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin  MİNOXİL e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahale veya hastaneye yatırılmanız gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz ,hemen doktorunuzabildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz..

Gögüs ağrısı(Angina)

.Kalp atışında değişiklikler (hızlanma veya yavaşlama)

.Nefes almada zorluk (özellikle yatar pozisyona geçildiğinde)

.Açıklanamayan hızlı kilo alma

.Öncekine göre daha az idrara çıkma

Bunların hepsi  ciddi  yan etkilerdir .Acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz.

Bu yan etkiler,görülme sıklığına göre sıralanmıştır.

.Uygulama yerinde ortaya çıkan kaşıntı

.Ciltte kuruma

.Pullanma

.Ciltte tahriş ve yanma

.Baş ağrısı

.Egzama

.Kabuklanma

Bunlar MİNOXİLin hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatındaki bahsi geçen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu ve eczacınızı bilgilendirin.

 

MİNOXİL ‘i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

MİNOXİL’i  aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

.Eğer MİNOXİL ‘in içeriğinde bulunan etkin madde minoxidil’e veya formülasyon içerisindeki içerisindekimaddelerden  herhangi  birine aşırı duyarlı iseniz

.Eğer saçlı kafa derinizde iltihap kızarıklık .enfeksiyon,Tahriş gibi cilt hastalıkları var ise ,

.Eğer Guanetidin  içeren bir ileçkullanıyorsanız ,

.Eğer 18 yaşından küçük veya 65 yaşından büyük iseniz

.Eğer gebelik veya emzirme döneminde iseniz

MİNOXİL’i  aşağıdaki durumlarda dikkatli KULLANINIZ

.Eğer  karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz var ise

.Eğer kardiyovasküler hastalığınız var ise

.Eğer diüretikveyaantihipertansif ilaç kullanıyorsanız

MİNOXİL ‘i kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Bu uyarılar ,geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza  danışınız.

277 Yorum “Minoxil Yan Etkileri”

 • Meltem says:

  Minoxil %5 kullandım. Kadınım. Altı ay kullandım, kalp çarpıntılarından dolayı ara verdim. Sonra bir altı ay daha kullandım. Yani, 1 sene kullandım. 2 ay önce bıraktım. Ara ara kalp çarpıntılarım oluyor. Kendiliğinden geçer mi? Ne yapmalıyım?
  Dr. Atilla Kaya
  Minoxili bırakmanıza rağmen devam ediyorsa iç hastalıkları uzmanına görünün

 • Dadak says:

  Hocam merhaba hear forte kullandim mi vucutta kasinti oluyor bu normel mi
  Dr. Atilla Kaya
  Vücutta olması için neden yok ama saçlı deride kaşınmaya neden olabilir.

 • burcu24 says:

  Merhaba hocam ben minoksil 5 2 ay boyunca düzenli olarak kullandım . Faydasini da gördüm. Fakat yüzümde tüylenmelerim oldu. Hemde sakal tarzında bıyık bölgesi bile hafiftentüylendi o yüzden hemen bıraktım saçlarda dökülme oldu tekrar ama Yüzümdeki tüyler dökülmüyo ne yapabilirim hormonlarım için doktora gidicem minoksil ilacın yan etkilerine bakıyorum tüylenme diye birşey de yok ne olabilir bana yardım ederseniz sevinirim.
  Dr. Atilla Kaya
  Minoxilin böyle bir yan etkisi var. Procapil içeren hairforte sprey kullanabilirsin. Ayrıca endokrin bir sorunda olabilir. Ilgili bölüme görünmeden fayda var.

 • Ferhat says:

  Hocam merhaba 4 ay oldu minoxilin fort 5 sprey kullanıyorum ilk 3 ay çok hem saç dökülmesini engelledi hemde ciddi bir şekilde saçı güçlendir di ama 4 ayda ciddi şekilde dökülme ve saç güçsüzleşmeye başla sizce sebebi ne olabilir ?
  Dr. Atilla Kaya
  Minoxil kanlanmayı arttırarak saçların güçlenmesini sağlıyor ama bir süre sonra sadece kanlanmanın artırılması yeterli olmuyor, negatif feedback başlıyor ve çıkan saçlar dökülüyor. Bu nedenle başka etkinlikleri de olan ürünleri araştırmalısınız

 • Ferhat says:

  Dr. Atilla Kaya
  Minoxil kanlanmayı arttırarak saçların güçlenmesini sağlıyor ama bir süre sonra sadece kanlanmanın artırılması yeterli olmuyor, negatif feedback başlıyor ve çıkan saçlar dökülüyor. Bu nedenle başka etkinlikleri de olan ürünleri araştırmalısınız

  Hocam kolay gelsin en son böyle bşr cevap vermiştiniz başka etkinlikler olanm ürünleri derken tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı ? Ayrıca minoksili kullanmaya devam edeyim mi yoksa kullanmayı bırakayım mı ?
  Dr. Atilla Kaya
  Içeriğinde procapil, sağ palmetto ve vitamin de bulunan Hairforte sprey başlayabilirsiniz. Eğer elinizde minoxilde varsa bitene kadar sabah birini akşam birini kullanabilirsiniz.

 • Gökhan K. says:

  Hocam ben daha önce sac ekimi yaptırdım saç ekimi yaptırdıgım doktor bir yıl boyunca minoxil kullanmamı tavsiye etti bir süre kullandım ama Aşırı derecede kaşıntı kızarıklık kepek ciltte kabuklanma alerji yaptı ne yapmalıyım başka bir çözümü varmıdır. Tavsiye edeceginiz yada onerebileceginiz buna benzer başka bir ürün varmıdır hocam
  Dr. Atilla Kaya
  Minoxil alerji yapıyor ise Hairpharma ile görüşüp hairforte spreyi antiallerjik olanını temin edip kullanabilirsiniz. Ayrıca saç için gerekli tüm elementleri içeren xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 • Anonim says:

  Hocam merhaba,10 yildir minoksil kullaniyorum,son üç yildir gunde bir kere ya da iki gunde bir bir kere kullaniyorum.tamamen birakmali miyim,zarari varmidir bünyeye? Tamamen birakirsam dökülme olur mu?
  Dr. Atilla Kaya
  Genetik dökülmeye varsa bırakırsanız dökülme yaşarsınız.

 • Vedat Aydın kaya says:

  Merhaba hocam 20 yaşındayım 3 senedir saçım dökülüyor ve saçında egzama ve kepeklenme var doktor minoxsil kullan diyor biraz korkuyorum minoxsili kullanayım mı hocam
  Dr. Atilla Kaya
  Önce egzamayı tedavi etmelisin, minoxil egzamayı aldırır ben kullanmanı önermem. Egzama için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin, saçının dökülmesini önlemek ve kalitesini artırmak içinde Xperia tablet ve 5mg HP biotin tablet kullanmanız öneririm.

 • Huseyin says:

  hocam merhaba, yaklaşık 7-8 senedir minoxidil pak darou kullanıyorum. sorum şu; minoxidil karaciğerde hasara sebep olur mu? bazı forumlarda karaciğeri mahvettiği falan yazıyor çok korktum, lütfen cevap yazar mısınız? çok teşekkürler
  Dr. Atilla Kaya
  Minoxil lokal uygulanan bir üründür. Sistemik bir yan etki pek görülmez

 • burak says:

  1.5 aydır kullanıyorum işe yarıyor ama nefesim kesiliyor sanki nefes borumu sıkıp bırakıyorlar gibi hissediyorum bunun nedeni nedir hocam
  Dr. Atilla Kaya
  Minoxil aslında tansiyon ilacından türetilmiştir, tansiyon tedavisinde kullanılırken hastaların saçlarınında çıktığı görülmüş ve saç dökülmesi için geliştirilmiş, sprey formu. Hassas kişilerde bu tür Yan etkiler görülebiliyor. Spreyı değiştirmenizi etken maddesi farklı bir ürüne geçmenizi öneririm. Procapil içeren hairforte sprey kullanabilirsiniz.

 • Ömer Faruk says:

  Hocam merhabalar ben minoxil Forte %5 serumu 2 Aydır kullanıyorum başta farketmedim ama kollarimda ve el parmaklarimda aşırı derecede bir killanma oldu ayrica 25 yasindayim cinsel isteksizlik baya fazla oldu ne yapmalıyım ilacı birakirsam kollarimda ve el parmaklarımda cikan tuyler dökülür mu ayrica kısır olur muyum?? Lütfen yardımcı olur musunuz hocam simdiden teşekkür ederim
  Dr. Atilla Kaya
  Temas eden yerlerde kıllanma olabilir.normal. cinsel isteksizlik bekledik bir durum değil, lokal uygulanan bir ilaç. Bu şikayetinizin başka bir nedeni olabilir, tesadüfen aynı döneme rastlamış olabilir.

 • Sancak says:

  Doktor. Bey merhaba.Benim doğum lekem nedeniyle sakalımda ara ara boşluklar var, (İngiltere ve abd’deki araştırmalar böyle diyormuş) böyle çıktı sakallarım.O kadar cildiyete gittim hairmd vs birçok ürün kullandım fayda etmedi, bende bir eczacı arkadaşımın tavsiyesiyle yaklaşık 3,5 ay minoxil kullandım, vücut kıllarım aşırı uzayınca bıraktım.Çıkan sakallar döküldü kıllar eski kısalığa dönmedi.Bunun için bir öneriniz var mı ve sakallarım için tabi, sakallarım biraz daha gürleşsin ve sakallkıran olan bölgelerde de sakal çıksın.Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Dr.Atilla Kaya
  saklkıran olan alanlarda Sadbe losyon ve biotin tablet 5mg kullanmanızı öneririm.Fakat sakalınızda sakalkıran dışında olan boşlluklar için sakal ekimi yaptırabilirsiniz,

 • ulaş says:

  Merhaba.
  Minoxidil içeren spreyler kullanıyorum. Birkaç farklı marka kullandım ama tamamı aşırı derecede kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma yapıyor. Konazol kullandım geçmedi. Ne kullandıysam geçmedi. Bu ürünlerin anti alerjik olanı yok mu acaba? Ya da kurtulmak için ne yapmalı?
  Teşekkürler.
  Dr.Atillai Kaya
  hairforte spreyin antialerjik olanını firmadan temin edebilirsiniz.

 • Xcl says:

  İyi günler
  Minoxil sprey kullandıktan kaç saat sonra yıkanılmasını öneriyorsunuz
  Dr. Atilla Kaya
  4 saat sonra

 • Pcr says:

  Minoxil kullanımın kaçıncı ayında dökülme duruyor
  Dr. Atilla Kaya
  ortalama 3. aydan sonra

 • delil says:

  Hocam merhaba minoxil kullandıktan sonra bırakırsam çıkan saçlar dışında diğer saçlarıma zarar verirmi veya dökülürmü
  Dr. Atilla Kaya
  Hayır zarar vermez ama dökülme dönemi gelmiş olan saçlarda dökülür. Cünkü genetik dökülme kronik süreğen bir hastalıktır, sadece belli bir alan dökülüp kalmaz, dökülme alanı giderek genişler hatta yeni dökülme alanları eklenebilir.

 • Cagatay says:

  Hocam Merhabalar,
  1 aydır minoxil forte ve xpecia tablet kullaniyorum. Son 15 gundur bogazimda kasinti ve kuruluk var, sabah ogle aksam soguk alginligi ilaci kullandim fakat gecmedi. Bu ilaclar yapiyor olabilir mi?
  Dr. Atilla Kaya
  Minoxil çarpıntı yapabiliyor ama boğaz kuruluğu ve kaşıntı hiç duymadım.Xpecia tabletin herhangi bir yan etkisi yok. Bir KBB uzmanına görünün.

Yorum Yap Soru Sor

gajah

Arama
Saç Biti Tedavisi