Saç Ürünleri

Minoxil Yan Etkileri

Minoxil yan etkileri ilacın prospektüsünden aynen alınmıştır.

Tüm ilaçlar gibi MİNOXİL ‘in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa MİNOXİL kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

.Ani alerji işaretleri;örneğin eller .ayaklar.bilekler,yüz dudakların şişmesi  ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde ,ciltte döküntü (Ürtiker),ani tansiyon düşmesi(Hipertansiyon)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin  MİNOXİL e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahale veya hastaneye yatırılmanız gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz ,hemen doktorunuzabildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz..

Gögüs ağrısı(Angina)

.Kalp atışında değişiklikler (hızlanma veya yavaşlama)

.Nefes almada zorluk (özellikle yatar pozisyona geçildiğinde)

.Açıklanamayan hızlı kilo alma

.Öncekine göre daha az idrara çıkma

Bunların hepsi  ciddi  yan etkilerdir .Acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz.

Bu yan etkiler,görülme sıklığına göre sıralanmıştır.

.Uygulama yerinde ortaya çıkan kaşıntı

.Ciltte kuruma

.Pullanma

.Ciltte tahriş ve yanma

.Baş ağrısı

.Egzama

.Kabuklanma

Bunlar MİNOXİLin hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatındaki bahsi geçen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu ve eczacınızı bilgilendirin.

 

MİNOXİL ‘i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

MİNOXİL’i  aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

.Eğer MİNOXİL ‘in içeriğinde bulunan etkin madde minoxidil’e veya formülasyon içerisindeki içerisindekimaddelerden  herhangi  birine aşırı duyarlı iseniz

.Eğer saçlı kafa derinizde iltihap kızarıklık .enfeksiyon,Tahriş gibi cilt hastalıkları var ise ,

.Eğer Guanetidin  içeren bir ileçkullanıyorsanız ,

.Eğer 18 yaşından küçük veya 65 yaşından büyük iseniz

.Eğer gebelik veya emzirme döneminde iseniz

MİNOXİL’i  aşağıdaki durumlarda dikkatli KULLANINIZ

.Eğer  karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz var ise

.Eğer kardiyovasküler hastalığınız var ise

.Eğer diüretikveyaantihipertansif ilaç kullanıyorsanız

MİNOXİL ‘i kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Bu uyarılar ,geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza  danışınız.

287 Yorum “Minoxil Yan Etkileri”

 • Hakan Akdeniz says:

  İyi akşamlar, hocam size bir sorum olucaktı. Minoxil kaşıntı yapıyor bu zaten yan etkılerınde de yazıyor sorum şu mınoxıl kullanırsam kaşıntı şiddetlendığınde ıster ıstemez saçımı kaşıyorum. Saçıma daha mı çok zarar verıyorum sızce bırakmalı mıyım yoksa devam mı etmelıyım ayrıca kepek de yapıyor.
  Dr. Atilla Kaya
  İlk başlarda kullanmanın artmasına bağlı doku yenilenmesi hızlanıyor, Bu da kaşıntı ve kızarıklık neden olabiliyor. Eğer çok rahatsız etmiyorsa bırakma kaşımak kıl köküne zarar vermez ama reaksiyon artarsa ilacı kesmelisin.

 • Can says:

  Hocam ben 13 gündür minoxil 5mg yüzüme sakalım için kullanıyorum ama son iki üç gündür yüzümde hafif bir şişme var yanaklarım 5-6 kilo almışım gibi şişti ne yapmalıyım ?
  Dr. Atilla Kaya
  Bırakmalısın, alerjik reaksiyon neden olmuş, sakala bir değişime neden olsa bile kalıcı olmayacağı için anlamı yok. Reaksiyon ilerleyip iz bırakan yaralara neden olabilir. Şu günlerde dışarı çıkabiliyormusun bilmiyorum ama lekeler de neden olabilir. Sakal da önemli olan kıl kökünün olması ve kılların kalitesi, Bu da genetik olarak belirlenir, sonradan değiştirilemez.

 • Gorkem says:

  Hocam 1 aydır sakal için kullanıyorum banyo yaparken yüzümü fazla yıkadım banyodan cikarken kalbim çok hızlı atmaya başladı boğazımda hissettim resmen ilk defa oldu bı sorun olur mu acaba
  Dr. Atilla Kaya
  Bu tür reaksiyonlar varsa kullanmayı kesmeniz gerekir. Zaten bu bölgedeki kızların yapısı doğumdan önce belli olduğu için sizin dışardan kullandığınız ilaçlar anlamlı değişiklik yapamaz.

 • Kel behzat says:

  8 ay boyunca minoksil ve expecia tablet kullandım iyide sonuç aldım. Sonra hair forte ye geçtim ve düzensiz kullandım expecia yı da hiç kullanmadım 3 ay snr farkettim ki saçlar gidiyor şimdi sarıldım yeniden hair forte ve expecia düzenli kullanmaya başladım ne kadar zamanda geri getiririm sürece ne getirecek karşıma ve saçlar geri gelirim şimdiden teşekkür ederim
  Dr. Atilla Kaya
  20-30 yaş aralığında iseniz bünyeniz de hızlı cevap veren bir bünye ise 45 günde değişimi farketmeden başlarsınız. Ama tam şeklini alması 8 ay -1yılı bulabilir. Düzenli kullanmalısınız

 • ersol says:

  Merhaba hocam, ben saç ektirdim ekim sonrası minoxil kullanmamı söylediler 1 ay kullanımdım problem olmadı 2. şişeyi kullanmaya başladığımda saç derimde yapışkan sıvı bir madde terleme gibi 2 gün boyunca aktı yüzümde kızarıklık, alnımda ensemde kulak araklarında kaşıntı ve batma hissi göz altlarımda şişme ve sarkma oluştu. Bana alerji yaptığı kesin ama ekilen saçlarımmın güçlenmesi için bunun muadili yada başka bir ilaç önerirmisiniz. teşekür ederim saygılar…
  Dr. Atilla Kaya
  Procapil içeren hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 • Ahmetbey says:

  Hocam sakalda minoxil işe yaramaz demişsinizde kaç binlerce insan kullanıp sonuç almış bırakıncada dökülmemişler en az 1 sene kullanım gerek diyorlar sonra herhangi bir dökülme söz konusu olamaz diyorlar?
  Dr. Atilla Kaya
  Ö zaman siz de deneyin.

 • Evin says:

  Merhaba , bende erkek tipi dökülme olduğu için doktorum %5 ilk minoxil önerdi bunun beraberinde xpecia kadın kullanıyorum. Kulak arkamda ve minoxil kullandığım yerde ara ara bayağı kaşıntı oluyor üstelik yüzümde aşırı kullanma oldu ne yapmalıyım ?
  Dr. Atilla Kaya
  Minoxilin Yan etkileri, hairforte sprey başlamanızı öneririm.

Yorum Yap Soru Sor

monyet

Arama
Saç Biti Tedavisi