Sahte Rogain

1984 yılında yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan minoxidil vücudun her yerinde kıllanmaya sebep olduğu için toplatılmış ve kullanımdan kaldırılmıştır.Devam eden araştırma sürecinde minoxidilin % 5 oranında solusyonunun uygulandığı bölgede saç çıkardığı görülmüş ve bu konuda FDA onayıda alınıp saça yönelik üretim Rogain sprey şeklinde devam edilmiştir.

Amerikada üretilen rogain tüm dünyaya satılırken rogainin benzeri yine aynı şekilde güvenilir olarak regain ismiyle Avrupada üretimiştir ama dünyaya yagın satış yapılmamıştır.

Rogainin marka olmasını bilen Çinli firmalar sahte rogain yaparak tüm dünyada piyasaya sürmüşlerdir.Tamamen taklit şeklinde yani üretim yerine bile USA yazacak düzeyde fütursuzca üretilmiştir.Bu kadar cesur bir şekilde sahtesini yapan kurumun ürettiği ürüne etkili ham madde koymuş olmasını beklemek saflık olur.

Rogainin sahtesi nasıl anlaşılır

İnternette bir çok yerde rogainin sahtesinin nasıl anlaşılabileceği konusunda çoğu birbirinden kopya yazı görebilirsiniz ama bunların birçoğüu üretici tarafından halledilmiş durumdadır.Bir bakışta anlamak zordur.

Rogain satın almadan önce şunlara dikkat edilebilir

– Sahte rogain in kutusu dikkatli incelendiğinde renk geçişlerinin daha silik olduğu görülür rogainde net bir geçiş vardır

– Gerçek rogainde özellikle sarı bölgelerde renk daha parlak ve nettir sahtesinde sarı alanda solukluk vardır.

– Orijinal ürünün kutusunun yapıldığı kartonun beyazı daha beyazdır ve kutuyu oluşturan kartonun daha etli olduğu fark edilir.

Satın alıp evinize getirip kutuyu açtınızsa vede elinizde orijinal olduğundan emin olduğunuz rogain varsa şunlara dikkat edilebilir;

– Sahte rogainde alkol oranı fazla olduğu için daha çabuk buharlaşır

– Kokusunun farklı olduğu söylensede ciddi koku farkı yoktur

-Çakma rogainin rengi biraz daha açık ve parlak sarıya yakındır.Rogainde çok açık sarı renktedir ama çakması uçuk sarı denecek kadar açıktır.

Ne yazıkki bunlara bakarak çakma olmadığından % 100 emin olunamaz ama ihtimal artırılabilir.5-6 yıldır rogain köpüğün sahtesi olmadığı söyleniyordu ama son bir yıldır onunda sahtesinin piyasaya sürüldüğü konusunda yazılar yazılmaktadır.

Sahte rogain köpük nasıl anlaşılır o konuda bilgi edinildiğinde sayfaya eklenecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.