Saç Ürünleri

Saç Dökülmesi Bilimsel Tedavisi

Saç dökülmesi çok yaygın olsada etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçlarla tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak değerlendirilmeli ve etkinliği kanıtlanmamış bitkisel adıyla satılan ürünlerle zaman kaybedilmemelidir.

Saç dökülmelerinin % 98 kadarı ırsi yeni genetik dökülmedir ve sebebi net bir şekilde ortaya konmuştur.Saç dökülmelerinin % 2 kadarıysa bilinmeyen sebeplerle olmaktadır.

Dökülme sebebi net olarak tesbit edilmiş olan genetik saç dökülmesinin uygun kombinasyonlarla % 92 oranında başarıyla tedavi edilebilmektedir.Burda önemli olan hangi ürünlerin kullanılacağıdır.

Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış maddeler

Biotin:Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel veya günlük 2 mg – 5 mg olarak her tedavi kombinasyonunda olmalıdır.

Finasterid ;dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.

Dutasterid;DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır % 80 etkilidir.günde 2 defa ömür boyu kullaanılmalıdır

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Kökü uyaran minoxidil ve dökülme sebebi olan finasterid;bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,bu kombinasyonda propecianın cinsellik üzerinde olan yan etkilerinden korunmak ve etkinliği artırmak için her iki maddeden elde edilen sonucun alınabileceği promox sprey,hairforte sprey veya HGF sprey kullanılabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.3 aydan sonra günde bir defa 6 aydan sonra haftada 3 defa kullanımı yeterlidir.

Sonuç olarak;

-Bitkisel tedavilerle saç dökülme sebebinin engellenmesi mümkün değildir ve mutlaka sebepleri engellediği bilinen bilimsel ürünler kullanılmalıdır.

-Tedavi rahat uygulanabilir olmalıdır.

-Saç dökülmesi diğer kronik hastalıklar gibi devam eden bir durum olduğundan tedaviye devam edildiği sürece etkisi devam eder.

-Pahalı ürün iyidir mantığına kanılmamalıdır.

10 Yorum “Saç Dökülmesi Bilimsel Tedavisi”

 • Serdar says:

  Mrb hocam gercekten objektif ve bilimsel yaklaşıyorsunuz gördügüm kadariyla size bi soru sormak istiyorum. abimin saçları dökülüyorda tedavi için gittiği bi klinik PRP yöntemi yapacaklarını söyledi bunun icin de randevu verdiler. Sizce etkili mi bu PRP yontemi tavsiye eder misiniz ? Tskler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  benden duymuş olmayında PRP para tuzağından başka bir şey değil,benim düşüncem bu yönde.
  günlük 10 mg B7 vitamini alsın 10 kat daha fazla etkisi olur

 • fadime says:

  Merhabalar, saclarimda 4 yildir ciddi bir dokulme problemi var. Daha once defalarca doktora gittim tahlillerimde degerlerim hep normal cikiyor. Belli donemlerde priorin tablet’ medobiocomplex-k,biotin ve cinko tabletleri kullandim ve butun tedavilerimi tamamlad. Bu tablertleri kullandigim donemlerde verim aldim am a tedavileri biraktitan yaklasik 5 at sonra tekrar saclarim dokulmeye basliyor be ayni ilaclarla verim alamiyorum. Acaba ne yapmaliyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  daha uzun süre kullanmalısınız

 • ali says:

  Hocam benim sackarim seyrek dogustan simdi az az dokulme var tepelerde habgi ilac ve spreyleri onerirsiniz onercek oldugunuz ilaclar baslarken dokke yaparmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğuştan seyrekliğe yapacak bir şey yok, her saç ilacı başlangıçta dökülmeyi artırabilir ama bu önemsiz hepsi daha kaliteli olarak geri çıkar. hairforte spreyde daha az rastlandığı için ben onu öneriyorum

 • volkan says:

  Mrb hocam 10 mg lık hp biotin kullanıyorum bunun yarısını kırıp gunde yarım tablet alsam saç için gerekli vitamini saglar mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük oranda sağlar sorun ciddi değilse 5 mg yeterli olur

 • JönTürk says:

  Hocam Merhaba son bir soru soruyorum. Bir Cildiye Dr u bana minoxil e devam yanında da 1mg lik finasterid içeren bi ilac tavsiye etti. Peki, buna xpecia yi eklesek nasil kullanim tavsiye edersiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  daha iyi sonuç alırsınız

 • Mustafa Yıldız says:

  hocam acayip bir şekilde saçlarım dökülüyor ve henüz 18 yaşındayım 20 ye gelmeden kel kalıcam lütfen bana bi şampuan önerin yaklaşık 1.5 aydır prozinc plus kullanıyorm ilk haftalar yararlıydı ama daha sonra dökülme tekrar başladı sizce hangi şampuanı kullanmalıyım.?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına şampuan genetik tip saç dökülmesini durduramaz

 • ensar says:

  merhaba.
  saçlarımı bi sefer boyattım ve yaklasık 6 ay boyunca saç dondurucu sprey kullandım saçlarımda normalden fazla dökülme olunca 3 sefer jiletle kesdirdim ama suan aynaya baktıgımda saç köklerim gözükmeye başladı saclarımı tarayamıyorum bile.
  bana önerebileceginiz vitamin,ilaç yada şanpuan varmı.

  Op.Dr.Atilla KAYA
  Hairforte sprey ve xpecia tableti araştırın

 • Bilgi says:

  Hocam telogen effluvium dökülmüş saçlar icin xpecia bayan tableti erkeklerde kullanabilir mi onda demir de var ve ekonomik olsun diye günde tek tablet yeterli midir ayrıca hocam erkeklerin uzun süre demir alımı saç dökülmesini tetikler mi teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  kullanabilir

 • Kosun paşa says:

  Hocam folixir denen bi sampuan ile serum 1 seneye yakın kullandim. Güya bir cildiye profesoru icerigini olusturmus ve epey de pahalı bi setti. Saclarim ilk aylarda her zamankinden daha fazla dokuldu ve musteri hizmetlerini aradigimda yeni sac cikacak o yuzden dokuluyor palavrasi soylendi ve ben kullanmaya devam ettim. Fakat yeni sac cikarmayi gectim mevcut saclardan bile gitti. Sonuç: mortingen şıtrayzen. O urunu Allah dusmanima kullandirtmasin. Şimdi yeni umutlarla xpecia ve hair forte spreye basladim bugun. Toparlar mi hocam kafayı sizce. Yas 33 dokulme genetik, vertex yogunluklu
  Dr. Atilla Kaya
  Tedaviye ilk başlaxığınız dönemde minyatürleşmiş saçların dökülmesi normal. çünkü ilaçla birlikte alttan sağlıklı kıllar geliyor ve incelen kalite kaybeden kıllar dökülüyor. ürünü kullanmaya başladıktan sonra 45 gün 3 ay aralığında yeni saçlarınızı görmeniz beklenir. Düzenli kullanmanız halinde toparlaması beklenir. Yalnız vertexten yeteeziz cevap alınabilir. eper cevap düşük olursa tekrar yazın vertex bölgesi için size bir başka ürün daha öneririm.

 • Kosunpaşa says:

  Hocam 12 mart tarihinde cevap verdiginiz konuma istinaden sonucları paylasmak istiyorum.sabah aksam xpecia atıyorum.ayrica ilk ay sabah aksam hair forte kullandim fakat sivilcelenme oldu ve bunla alakasi olabilir diye gunluk 1 doza dusurdum 2.aydan itibaren.3 ay civarı kullanim deneyimimde farkettigim şakaklardam vertexe dogru olan bolgede sac kalitesi arttı sertlesti saclar. Ön taraflarda ve aralarda sıklaşma gozlemledim fakat vertexte cok ince ufak ufak tuycukler olustu ama bunlar cok zayıf gorunuyor hocam. Tepe icin baska bi urun onerebilceginizi soylemistiniz. Yardimci olur musunuz
  Dr. Atilla Kaya
  Tepe bölgesine ek olarak sadbe forte kullanabilirsin.tepe bölgesi ilk dökülen alanlardan biri olduğu için cevap daha zor alınabiliyor.

Yorum Yap Soru Sor

penyu

Arama
Saç Biti Tedavisi