Saç Ürünleri

Saç Dökülmesini Önlemek

Saç dökülmesini önlemek için yapılan uygulamalar.
Bu sayfada saç dökülmesi tedavisi amacıyla ilaç ve bitkisel ürünler kullanmak dışında yapılan uygulamalarla ilgili bilgiler bulacaksınız. Çoğu para tuzağı olan bu tür uygulamalara 1-2 yılda bir yenisi eklenmektedir. Belki “oh be lazer yaptırıp saç dökülmesinden kurtulacağım “ gibi bir ümitle bu sayfayı okumaya başladınız ama ne yazıkki umduğunuzu bulamayabilirsiniz  .Sıralama kabaca piyasaya sürülme sırasıyladır.

Lazer tarağı

İnanılmazı başarmışlar ve tarağa bile lazer takmışlar.Çok düşük dozda ve dokuya en ufak bir etkisi dahi olmayacak küçük diod lazerlerin tarak benzeri fırçaya monte edilmesiyle üretilmiş bir cihaz.Remi sitesinden nedense hep saç sorunu olmayan insanların kullandığı buna karşın animasyonda kel birinde acayip saç çıkarıyor olması çok eğlenceli görünüyor.saç dökülmesi olanlara böyle bir ürün pazarlamak şeytanın bile aklına gelmeyecek bir proje olsa gerek.
Sitesinde belirtilen FDA onayı adece “insan sağlığına zararlı değildir” şeklindedir ve saç çıkardığı yönünde bir onayı yoktur,Sağlık Bakanlığının bel korsesi gibi ürünlere verdiğine benzer bir onaydır,diğer CE,TSE gibi onaylarsa bunlar gibi sadece tüketiciyi etkilemek amacıyla siteye eklenmiştir.
Bu güçte bir enerjinin saçlı deride kan artışı sağlaması mümkün değildir diğer taraftan saçlı deri kanlanmasını artırmanın saç dökülmesinde hiçbir etkisi olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Siz siz olun tarağa ihtiyacınız varsa tarak alın,saçınız dökülüyorsa bilimsel ilaçlar kullanın uyanıkların tuzağından uzak durun
Lazer tarağı saç çıkarırmı diye sorarsanız cevabı tek kelimedir;ASLA

Mezoterapi

Mezoterapi (mesoterapi diye yazılır) cildin orta tabakasına ilaç enjeksiyonu demektir.Tüketiciyi etkilemek için Paris mezoterapisi gibi isimler verilmiş olsada hepsi aynıdır.
Saç mezoterapisi sonrası tek farklılık cüzdanınızda olacaktır çünkü
*Saç kökü canlı bir organdır ve saç üretimi için gerekli maddelere her an ihtiyaç duymaktadır 15 günde yapılan bir uygulama asla bu ihtiyacı karşılayamaz.
*Mezoterapide maddeler yoğun bir şekilde verilmektedir ama verilen bu maddeler 6 -12 saatte verildiği alandan yok olur.Mezoterapi ile verilenler kısa süre sonra verilmemiş gibi olmaktadır.
*Mezoterapiden beklenen sonucu alabilmek için tüm hastalıklarda kullanılan binlerce ilaç gibi günde 1-3 kez uygulanması gerekmektedir.Bunun yapılmaması halinde yani 15 günde bir mezoterapi yapılması durumunda saç 14 gün boyunca eskisi gibi beslenecek 1 gün yoğun beslenecektir buda saç dökülmesinde hiçbir yarar sağlayamaz.
*Mezoterapi bir kişiyi aşırı doyurup 15 aç bırakmaya benzer.
Diğer taraftan hiçbir bilimsel dergi ve kitapta adının geçmemesi,hiçbir üniversite veya tıp eğitimi veren kuruluşta yapılmaması genellikle saç ekim merkezlerinde uygulanıyor olması saç dökülmesi problemi olan kişileri kliniğe çekmek için hazırlanmış bir tuzağa benzemektedir.

PRP (reversa)

Trombosit denilen pulcukların süzülerek saçlı deriye verilmesidir ve tanıtımında yazan kök hücre ile yakından uzaktan ilişkisi yoktur.Tanıtım yapanların bilimsel bir uygulamaymış gibi yazılar tümüyle uydurmadır ve bilimsellikle alakası yoktur bunun tipik belirtisiyse hiçbir üniversitede yapılmamasıdır.PRP de kişiden 10 ml kan alınır işlem yapılarak içinde 0.3 ml kadar kan pulcuğu olan serum çıkarılır , elde edilen bu serum kafa derisine yüzeyel olarak enjekte edilir.
Şunlar bilinmelidir PRP ile ilgili olarak

 • Üzerinde hiçbir deneysel çalışma yapılmamıştır
 • -Bilimsel kurumların (üniversite ve eğitim hastaneleri) hiçbirinde uygulanmamaktadır.
 • -Etkinliği kanıtlanmamış ve bu konuda herhangi bir istatistiki çalışma yoktur.
 • -Bilim adına yayınlanmış hiçbir kitapta yazılmamaış ve önerilmemiştir.
 • -Teknolojikmiş havası verilsede enjektör ve basit bir santrifüj ile yapılır.
 • -Güncel yazıların çıktığı tıbbi dergilerin güvenilir olanlarında adı geçmemektedir.

Lazer kaskı

Motorsiklet kaskına benzer bir kaskın içine lazer tarağındakine benzer şekilde 615 nanometrelik küçük 0.6 mA lik lazerlerin (çocukların kullandığı lazer pointin tıpkısı) yerleştirilmesi şeklinde bir alettir.Kafaya takılıp beklenir.Bir tek Çinlilerin aklına gelen ve başka hiçbir yerde üretimi olmayan garip bir cihazdır.Etkinliği konusunda en ufak bir bilgi bulunmamaktadır.Saç dökülmesi sorunu olan kişileri sömürmek dışında hiçbir etkisi olduğunu sanmıyorum.

Dermaroller

Asfaltı yolda sıkıştıran silindire benzeyen küçük çıkıntıları olan yuvarlak bir aletin deride bastırılarak gezdirilmesi şeklinde uygulanan bir alettir.
Dermaroller üreticisi firmanın resmi sitesinde leke , yara izi , güneş lekesi,kırışıklık , cilt çatlağı gibi sorunların azaltılması için önerilirken alet Türkiyeye gelene kadar yolda birde saç dökülmesini önler hale gelmiş.
Üretici firmanın saç “dökülmesine etkilidir” demeyecek kadar dürüst davranmasına karşın Türkiyede daha çok saç dökülmesi tedavisi ve saç ilaçlarının köke yedirilmesi için kullanıldığı sanılmaktadır.Saç dökülmesine etkili olması beklenmeyen dermaroller alınmadan önce iyi düşünülmelidir.

Unutmayın saç dökülmesi bir hastalıktır ve bilimsel yollarla tedavi edilebilir.Ne idüğü belirsiz ürünler kullanmak yerine dermatologla görüşüp tedavi etmelisiniz.

17 Yorum “Saç Dökülmesini Önlemek”

 • Özgür says:

  Atilla Bey Merhaba.
  Lazer tarakla ilgili yazınızı okudum. Biraz fazla olumsuz değil mi sizce? Ben bu konuda detaylı araştırma yaptım. Hairmax’ın lazer tarağına FDA onay vermiş.
  Tabi onay verdiğini öğrenince hemen olaya atlamadım, ingilizce onay belgesini baştan sona okudum. Ve gördüm ki onay hem sağlığa zararlı olmadığına dair hem de saç çıkardığına dair verilmiş.
  htt p://w ww.hairmax.com.tr/fdasertifika.pdf
  Sizce FDA’nın gösterdiği bu sonuca rağmen hiçbir işe yaramaz demek doğru mudur?
  Anlayışınız için teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanıp sonuç hakkında bilgi verirseniz burda o da yayınlanır.bu güne kadar olumlu bir şey duymadım.

 • nefertiti says:

  aşırı olumsuz şeyler okuduklarım prp tedavisinin ne olduğu ortada bu şekilde hiçbirişe yaramıyor gibi eleştirmeniz doğru değil hiçbir yöntem mucize değil sonuçta insanın genetiği var onun ötesine geçemez ama bu yöntemleri sıfır etkisiz saymanız acımasızca ve bilimsel değil
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bütün bilim dünyasının kabul ettiği en önemli etken olan DHT nin etkisini engelleyebildiği yönünde çok küçük bir bilgi bile yok.Dökülmeyi engellediği yönğnde bir bilginiz varsa yazın yayınlansın.

 • Adem says:

  Hocam, saçları kazıtmanın saça ne gibi bir zararı ya da yararı olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zararıda yararıda olmadığı yönünde deneysel çalışmalar var

 • Aliş says:

  Hocam her akşam yatmadan önce kafa derisine masaj yapıp kan dolaşımını arttırmak etkili olur mu ? Köklerin beslenmesi için , cansızlaşan kökler için ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır boşa uğraşmayın 🙂

 • aliş says:

  niye hocam ya 😀 yapınca kafa derisinde kanın yürüdüğünü hissediyorum bu köklere daha iyi kan gitmesini sağlamaz mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saçın gelişmesini sağlayan maddeler kanla gelir haklısınız ama dökülmeye sebep olan DHT de kanla gelir 🙂

 • Aliş says:

  Bilinsel bir makalede saç dökülmesine sebep olan dht nin testisler den çok kafa derisindeki bezler tarafından üretilen bölgesel dht nin sebep olduğunu okumuştum hocam doğru mu ??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yanlış çünkü testislerde DHT oluşmaz testosteron oluşur ve kana geçer kandaki bu testostreon bir çok yerde 2 hidrojen eklenerek Di Hidro Testosteron (DHT) a dönüştürülür.bunun oluştuğu bir yer de saç kökündeki yağ bezleridir.

 • Cengiz says:

  Hocam Merhaba,

  Dermaroller ile ilgiliolarak yara izlerinde etkili olduğunu okudum. Hatta saç tedavisinde de ilk izlenimler iyimiş. Derinin iğnelerle yara alması dolayısıyla tekrar yapılanma sayesinde kolajen üretimi sağlanıyormuş. Sizce bunu tamamen kenara atmak doğru mudur? Bana mantıklı geldi.Selamlar Cengiz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmenin sebebi bunlar değilki,dökülme sebebi olan DHT yi etkilemedikçe gerçek anlamda saç dökülmesi tedavisi yapılmamış olur,kollegen in dökülmeyle ilişkisi yok

 • cavit says:

  Hocam doktor bana
  dedi ki dht nin azligi uada coklugu fark etmez
  onemli olan sac kokounun bu
  hormona ne kadar duyarli oldugu imis
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğru söylemiş.spreylerin genel olarak kullanım amacıda lokal olarak dht yi baskılamak ve kanlandırmayı arttırmak

 • asya alya says:

  Bu durum icin onerdiginiz sampuan veya baska birsey varmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç dökülmesi için sawpoo şampuan kullanabilirsin.genetik dökülmen varsa tek başına şampuan istenen sonucu vermez

 • hatice says:

  4 seans prp yaptırdım ve şuanda saçlarım dökülmüyor prp yaptırdığımı yakın çevrem bilmiyordu saçlarımın gür göründüğünü farkedip ısrar ettiklerinde ne yaptın diye söyemek durumunda kaldım fakat sıfır etkisiz saymak bu işlemleri çok saçma mucize yaratmıyor ama etkisiz deil
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ailesel dökülme varsa erkek tipi prp tek başına kalıcı bir çözüm değildir

 • Serkan Bozkurt says:

  Hocam merhabalar bende prp ve mezoterapi mağdurlarındanım diyebilirim 3 ay once yaklasik 6 aylik tedavimi bitrdim ve son 2 aydr da xpecia tablet kullanyrum saçlarım dht yuzunden dokuluyor dermatologum bu şekilde soledi testlerden snra saclarimda gelisme oldu ufak ufak sakaklarimda cikti ama dokulme hala cok ciddi derecede ve hic azalmadi hocam tekrar tedaviye devam etmek istmyrum faydasi olacagini dusunmyrum artik bu dht yi nasil engellyblrim hocam yardmci olursmnz cunku yeni cikan saclarim bile dokuluyorlar cok once telliler
  Op Dr Atilla Kaya
  lokal sprey minoxidil yada procapil içeren ve xpecia tableti birlikte kullanmalısın

 • Fikret avci says:

  S.a.atilla hocam yanit verirseniz cok sevinicem hairforte baslyali 1 hafta oldu saclarimi cok kurutuyor sanki sacimi cekince elime geliyor bu sacimi 2 gunde 1 yikamamdan mi kaynakli diye dusnyrum surekli temz saca minuygulanmasi gerkir sprey in yani hergun yikamak mi gerkr hocam bu sac icin zararli dgl mi yardimci olursaniz cok sevinicem…
  Op Dr Atilla Kaya
  hayır hergün yıkamak zorunda değilsin.kuruluk beklendik bir durum değil.

 • Sercan says:

  Beyin istemese bile hergün sex veya masturbasyon yapmanın daha fazla testosteronun dht ye dönüştürdüğüne dair birşey okudum doğru olabilirmi ? Zaten dht ye dayanıksız olan saç köklerini daha fazla dht ye maruz bırakıyor olmak. Hocam 1 senedir önüme geleni yapasım var 26 yaşındayım. Saç dökülmemde aynı dönemlerde arttı. Üst ve tepe bölgem gözükmeye başladı. Aile hekimi vitamin eksikliği için kan testi yaptı. Bu testte testosteronda varmı ?
  Dr Atilla Kaya
  cinsel ilişki veya masturbasyon DHT yi vede saç dökülmesini etkilemez

 • Halis says:

  Hocam merhaba ben kel değilim ama spor yapıyorum ve sık duş alıyorum en azın başını kesin yıkıyorum sacım kaşınıyo yağlanıyor ve dölkülmelerde oluyor hgf aldım bir aylık hem saçlarım ve deri sağlıklı olur dökülme durur die düşündüm kel olmadığım için böle ara ara kullansam faydalı olurmu teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  dökülme sorunun yoksa kullanmana gerek yok

 • kerem says:

  merhaba hocam dermatolog saçımda erkek tipi saç dökülmesi yok dedi genetik olarak saçlarımın böyle oldugunu söyledi kan değerlerimde de problem yok ama saçlarım ince yumuşak sert güçlü saç istiyorum PRP den sonuç alabilirmiyim ne yapmalıyım
  Dr.Atilla Kaya
  yapısal olduğu için pek etki yapmaz ve kalıcı olmaz.bu nedenle düzenli biotin yada xpecia tablet alabilirsin,bir miktar kalınlığını arttırır

 • Kerem says:

  Merhaba hocam size kafama takılan bir soru sormak istiyorum Siz genel cerrahi uzmanısınız ve dermatologlar gibi neden ilaç öneriyorsunuz halbuki sizi bazen eleştiren insanlarda oluyor işte atilla kayada hair pharmayla çalışıyor inanmayın bunlara diyenlerde var bi kaç internet sitesinde saygılar ..
  Dr.Atilla Kaya
  meyve veren ağaç taşlanırmış.:) ne yazıkki.ben saçla ilgili bir dermatologdan daha çok çalışma ve araştırma yapmışımdır.insanlar tabiiki bunun farkında değiller.Türkiye de FUE saç ekimin ilk uygulayan iki kişiden biri benim ,aynı zamanda yaygınlaşmasına çok katkı sağladım ,yaptığım yayınlar,internet siteleri ve yazdığım kitabımla insanların bilinçlenmesine öncülük ettim.

 • anne says:

  Merhaba, daha once de minoxilin yan etkileri basligi altinda sormustum ancak belki o gerekceyle soruma yorum yazilmadi. 10 yasinda kiz cocugumda erkek tipi sac dokulmesi oldu, tepe bolgesinde ciddi anlamda seyrelme mevcut. Tum kan ve tsh,t3,t4 testleri yapildi sadece bir miktar d vitamini eksikligi tespit edildi. Kullanmadigim bitkisel yontem de kalmadi (yaglar, karanfil suyu, argan, cam terebentin, badem vs.) En son dermatolog tricos losyon ve sampuan onerdi, yaklasik 6 ay kullandik ve etkisi olmadi tam tersi daha da dokuldu. Yasadigi herhangi bir hastalik bulunmuyor, stresli bir cocuk da degil, sitenizdeki tum yorumlari hemen hemen okudum. 10 yas cocuguna hair forte kadin losyon kullanabilir miyimveya ne tavsiye edersiniz. Cok tesekkur ederim.
  Dr. Atilla Kaya
  Bu yaşta çocukta erkek tipi dökülme olmaz, mutlaka neden saptanmalı ona yönelik tedavi almalı, Siz farkında olmadan saçını çekiyor olabilir. Hem stres hem de davranış bozukluğu varsa bu konuda hipnoterapiye iyi cevap alınır. Üniversite hastanesine götürüp araştırın, fiziksel bir nedeni var mı?

Yorum Yap Soru Sor

domba

Arama
Saç Biti Tedavisi