Minopecia

Minoxidil adlı madde içerir. Bilindiği gibi minoxidil orijinalinde tansiyon hapı olarak üretilmiş ama kıllanmaya sebep olduğu için toplatılmış bir ilaçtır. Sonraki yıllarda saç dökülmesine yönelik olarak bölgesel kullanım için üretilmeye devam edilmiştir. Çok sayıda üretici firma tarafından değişik marka adıyla üretilmektedir.

İçerik açısından Türkiye de üretilen rogan sprey ve minoxil spreyden hiçbir farkı yoktur. Kadınlar için % 2 formu olmamasına rağmen Minopecia fort sprey adıyla % 5 lik tek form olarak piyasaya verilmiştir.

Minopecia Fort Sprey

Minopecia Fort sprey içindekiler

%5 Minoxidil

Etki şekli

Etkisinin nasıl olduğu tam izah edilememiştir çeşitli teoriler vardır,en akla yatkın olanı kıl kökünü uyardığı şeklindedir bunu nasıl yaptığı hakkında kesin bilimsel veri yoktur,diğer bir görüş kafa derisinde kan akımını artırdığı kabul edilir.

Tüm minoxidil içeren ürünlerde olduğu gibi minopecia fort spret de de aynı sorun vardır, DHT ye engellemediği için zamanla etkinliğinin azalmasıdır. Bu eksikliği kapatmanın tek yolu DHT yi engelleyen ilaçlarla birlikte kullanılmasıdır.

Minopecia yan etkileri

  • Kaşıntı,cilt kuruması,pullanma,tahriş, baş ağrısı, egzema,kabuklanma (bu yan etkiler katlanılabilir düzeydeyse ürünü kesmeye gerek yoktur)
  • Görülebilen şu yan etkiler olursa ilaç kesilmelidir.
  • Göğüs ağrısı
  • Kalp atım değişiklikler olması
  • Nefes alma güçlüğü
  • Kilo alma
  • İdrarda azalma
  • Tansiyon düşmesi
  • Vücutta kıllanma; uygulanan ürünün % 3.6 kadarı kana geçer ve özellikle yüz bölgesinde daha fazla olmak üzere kıllanmaya sebep olabilir, bu sebeple kadınlar için olanı % 2 liktir.

Minopecia Fort Fiyatı

Minopecia sprey bir aylık kullanım bedeli 35 tl olup, eczanelere satış fiyatı 14.70 dir ve bu kadar ucuz oluşunu izah edecek bir rekabet ortamı olması şaşırtıcıdır. Eczaneye satış fiyatı 14 TL olduğu için toplu alıp pazarlık yapılabilir. Muadillerinin (minoxil ve rogan) perakende satış fiyatı 50-52 TL dir.

Nasıl kullanılır; Diğer minoxidil içeren spreyler gibi kullanılır, sabah akşam seyrek yada dökülmüş alanı ıslatacak kadar uygulanır, tercihen 6 fıstan fazla kullanılmamalıdır. Ömür boyu kullanmayı gerektirir. Ürün kullanımı bırakılırsa bırakıldıktan 2-4 ay sonra dökülme şiddetli bir şekilde geri başlar ve 4-8 ayın sonunda başlandığı güne dönülmüş olur. Sürekli kullanılmayacaksa yani “bir kaç ay kullanıp bırakırım” mantığıyla başlanacaksa başlanmaması daha doğru bir yaklaşım olur.

Menopecia tablet adlı ilaçla isim benzerliği olmasına rağmen hiçbir ilişkisi yoktur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.