Saç Ürünleri

Pharmaoz

Sağlık Bakanlığı’ndan alınmış bir üretim izni tespit edilemediği için saç ektirenlerin mağdur olmaması amacıyla inceleme gereği duyduğumuz bir ürün. Pharmaoz adından sanki farma yani ilaç ile ilgili gibi görünüyor ama “merdiven altı” kelimesinin tam karşılığı denebilecek bir ürün. İnternet sitesine bakıldığında kimin ürettiği, nasıl, nerede ve hangi şartlarda üretildiği ile ilgili bilgiye ulaşmak mümkün değil. Üreticinin eğitimi, formülü kimin geliştirdiği, formülü geliştirenin eğitimi gibi kaliteyi ve işin ciddiyeti ilgili konularda hiçbir bilgiye yer verilmemiş. Tüm bu bilgileri göz önünde yazmamış olmaları merdiven altı şüphesini güçlendirmektedir.

Bu grup ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan izin almış olması gerekirken kutunun hiçbir yerinde böyle bir şeye yer verilmemiş. Daha çok ithal bir şeymiş gibi hava yaratmak amacıyla Arapça ve İngilizce yazılar yazılmış ama böyle bir ürünün Türkiye’ye ithal edilmesi tek kelimeyle “imkânsız”. Eğer bir yerlerde ithal diye satmaya çalışırlarsa asla inanmayın çünkü Sağlık Bakanlığı bu tür ne olduğu belirsiz şeylerin ithalatına asla izin vermez.

Olayın ayrıntısını düşündüğümüze akla şu geliyor;
Türkiye’de saç ektiren Araplara yüksek fiyattan satarak kazıklama amacıyla üretilmiş gibi görünüyor. Bu düşüncenin sebebi eczanede satışının olmaması, 5-6 TL’lik maliyeti olan bir ürünün 140 Dolar gibi inanılması güç bir fiyattan satılması, resmi internet sitesinde satışı varmış görünürken bir türlü satın alınamaması gibi durumlar ürün hakkında ciddi tereddüt oluşturmaktadır.

Daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse;
Uyanığın biri ruhsat vs işleriyle uğraşmadan, tüm bunlar için masraf etmeden kendince bir kutu tasarlamış, içine koyacak bir de ürünü fason yaptırmış. Toplam 4-6 TL’ye mal ettiği malı saç ekim merkezlerine 15 TL ye satıyor ve % 200 gibi ciddi para kazanıyor. Saç ekimi yapan merkez de 20 TL’ye aldığı bu malı araştırma alışkanlığı olmayan ve de saç ektirdiği için söylenen her şeyi kabul etme eğiliminde olan kişilere 100-140 Amerikan doları gibi bir bedelle satıyor. Yani asıl kazancı merkez yapıyor. Asıl kazık yiyen de ne yazık ki saç ektiren kişi oluyor.
Peki böylesi büyük bir kazık yedi de eline geçti? Ne geçecek? Tabi ki Pharmaoz geçecek 😊

Pharmaoz
Yukarıda belirtildiği gibi asla güven vermeyen ve ne olduğu belirsiz bir şeye sahip oluyor.
Siz siz olun asla sorumluluğunu ciddi bir üretici firmanın almadığı bu tür ürünlerden olabildiğince uzak durun. Hele hele dünya kadar para verip, bir sürü zahmet çektirerek yaptırdığınız ekimi riske atmamak için çok dikkatli araştırın. Yoksa bütün emekleriniz heba olabilir. Paranızdan olduğunuz gibi sizin için çok kıymetli greftlerinizden de olabilirsiniz.
Bu tür kimin ürettiğini dahi öğrenemediğiniz ürünlerin içeriğinden de emin olamayacağınız için ameliyat yerine sürmeden önce bin defa düşünün.

Peki Ne Yapmalı?
Tabi ki öncelikle saç ekim merkezi seçilecekken böylesi ürünleri kliniğine dahi sokmayacak kadar hastasına saygı gösteren merkezleri tercih edin.
Yanılıp şaşıp bunu yapamadınızsa ekimi yapanlar bu ürünü satmaya çalışırlarsa da bunları almaktansa elidor, blendax gibi güven duyacağınız şampuanlar kullanın daha akıllıca olur.
Eğer bu yazıyı okuduğunuzda satın almış iseniz o zaman da telefon edip malı geri iade edip paranızı kurtarmaya çalışın.

Pharmaoz’dan söz edip de isim benzerliği olan Hairoz adlı spreyden bahsetmeden geçersek olmaz. Bu Oz eki nereden geliyor anlamadım ama Ozzuruk kelimesinin kısaltması mı acaba diye kendime sormadan edemedim 😊

Hairoz
İçeriği ve içeriği ile ilgili bilgilerin tamamı başka sitelerden kopyalanarak eklenmiş. Yani üretici kimse yazı yazmaya bile zahmet etmemiş, başka bir siteden aynen kopya yapıp yapıştırmış. Ürününe hiç saygı göstermeyen bu tür üreticilerin ürününe nasıl güven duyulur bilemiyorum.

Hairoz sprey Pharmaoz’dan farklı olarak sitesinde fiyatı bile yazılmamış. Sanırım bunu hala saç ekimi merkezlerine iteleyememişler. Sağlığınızla ilgili ilaç veya benzeri şeyler kullanacaksanız iyi araştırıp doğru karar vermeye çalışın. Sizi aldatmaya çalışan, paranıza göz dikmişlerden kendinizi koruyun.

Yorum Yap Soru Sor

tikus

Arama
Saç Biti Tedavisi