En Etkili Bit İlacı

En etkili bit ilacı biti % 100 öldüren ve bunu yaparken kullanan kişiye zarar vermeyen olmalıdır,diğer tüm hastalıklarda kullanılan ilaçlar gibi alternatiflerine üstünlükleri ve hasta açısından avantajlara sahip olmalıdır.

Pedikap

Bit ilacı şu özellikleri taşımalıdır;

Biti % 100 öldürmelidir.

Kullanıcıya zarar vermemelidir.

Zehir içermemelidir

Göze zararı olmamalıdır.

Kolay uygulanmalıdır.

Kötü kokmamalıdır

Tahriş etmemelidir

Alerji yapmamalıdır

Tekrar oluşumu engellemelidir.

Her yaş gurubunda uygulanabilmelidir.

Bu bilgiler ışığında öne çıkan bit öldürücü madde dimetikon’dur. Dimetikon’un en etkili oranı % 4 dür ve siklometikon içerisinde eritilmiş olmalıdır. Yani % 4 – % 96 oranında olmalıdır, en etkili bit ilacı demek için bu oran korunmalıdır.

En etkili bit ilacı avantajları şu etki mekanizmasından kaynaklanmaktadır; Saç karışımla ıslatıldığında bitler, yavruları ve yumurtaları da ıslatılmış yani etrafı bu sıvıyla kaplanmış olur. Siklometikon oda ısısında hızla buharlaşır ve geride silikon yapısındaki dimetikon kalır. Geride kalan bu aktif madde biti çepeçevre sarar ve bit nefes aldıkça solunum borusunu tıkar. Nefes alamayan bit havasız kalır ve dakikalar içinde ölüş olur. Yavru haldeki yavşaklar da aynı şekilde ölür ancak yumurtalar doğrulma zamanına göre yeterince etkilenmeyebilir bu sebeple bir hafta on gün sonra yumurtadan çıkabilecek yavrular için ikinci defa kullanması daha iyi olur. Etkisi fizikidir yani sonuç kesindir. Parazit mutlaka boğularak ölür, ilacın bağımlılık yapmak yada etkisiz kalmak gibi bir riski yoktur.

Uzun yıllardır kullanılan ve kullanımı giderek azalan zehir etkili ilaçlar yukarda yazılan en etkili bit ilacı değerlendirmesi açısından şu noktalarda yetersiz kalabilmektedir;

-Tedavi başarısı % 60 lara kadar düşebilmektedir.

-Çocuklarda çok dikkatli olunmalıdır çünkü zehir etkisi vardır.

-Gözde tahriş yapabileceğinden göze kaçmamalıdır

-Uygulamada başarısı giderek düşmektedir çünkü bitler ilacı tanımaktadır.

-Tedavi sonrası tekrar oluşumunu engellemezler.

-Her yaş gurubunda kullanılabilir ancak çocuklara uygularken dikkatli olmak gerekir.

Özetle;

En etkili bit ilacı dimetikon içeren ilaçlardır ve şampuanlardır ve ilaç alırken buna dikkat edilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.