Saç Düzleştirici Zararlı mı?

Hep saç ilaçlarından bahsedecek değil ya kadınların sıkça aklına takılan bir konu daha ekleyeyim diye düşündür. Saç düzleştirici saçı yıpratır mı ? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayıdır çünkü bu biraz da kullanıcının bu konudaki dikkatine ve becerisine bağlı olarak değişir. Bir zamanlar trend kıvırcık saçtı çoğu kişi perma yaptırırdı şimdilerdeyse tam tersi.Aslında her saç tipi doğru şekil verilirse güzel olur. Fakat kadınlar düz saçların verdiği sadeliği yakalamak isteyince ,ütülerle saçları düzeltmeye çalışmaktan tutun da saç düzleştirici cihazlara kadar farklı yöntemler kullanıyorlar. Eskiden kuaförde gerçekleştirilen bu işlemler, saç düzleştiricilerin evlere girmesi ile birlikte çok daha sık yapılabilir hale geldi.Tabii ki bu durum akıllara saç düzleştirici saça zarar verir mi sorusunu da beraberinde getirdi.

Saç Düzleştirici Kullananlar

Saç düzleştirme işlemi ve bunu yapan cihazlar tabii ki belli bir ısıyla saçların doğal şeklini değiştirmek sistemine göre çalıştıkları için saça ne kadar zarar verdikleri ortada. Saçın kendi doğal yapısının sahip olduğu özelliklerin bu şekilde ısıyla değiştirilmesi, sağlıklı halinin bozulmasına ve bu nedenle  saça dair  olumsuzlukların yaşanmasına sebep olur. Her ne kadar ayda yılda bir saç düzleştirenler bu sorunların farkına varamasalar da çok daha sık saç düzleştirme yapanların saçları ciddi zarar görür.Özellikle  yüksek ısıya ayarlanmış cihazlar kullandığında saçlarınızın telleri zarar görmektedir ve bu zarar saç diplerine kadar inebilmektedir. Kısa bir süre için düz saçlarla dolaşmak istemenizin bedeli  ise kırıklarla dolu saçlar ve bazen de kepeklenme ile sonlanabilmektedir. Bu nedenle saçlarınızı özel günler haricinde ve nadiren düzeltmek dışında,sık sık  düzleştirme işlemine maruz bırakmamalısınız.

Sık yapılan bir diğer hatada  banyodan yeni çıkmışken ıslak saça  ısı uygulamaktır. Fön makinelerine oranla  çok daha yoğun bir şekilde saçları ısıtan düzleştiriciler, nemli veya ıslak saçlar üzerinde uygulandığında büyük ısı farkından dolayı saçların çok fazla zarar görmesine  neden oluyor. Oluşan tüm bu kırıklar ve sorunlar ise saçınızın doğal halini giderek bozduğu için daha çok saç düzleştirmek zorunda kalıyorsunuz.

Sonuç olarak;

Saç düzleştirici saçı yıpratır mı ? sorusunun cevabı; doğru ısıyla doğru şekilde kullanılırsa zarar vermez ama prensiplere uyulmazsa zarar görebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.