Renovexin

Uzun süredir fırsat bulamadığım için ürün inceleyip bilgi paylaşma fırsatım olmadı. İnstagram’da bezdirici reklamları sebebiyle bu ürünü, inceleyip kendimce yorumlaya kara verdim. Bundaki amacım yine saç dökülme sorunu olan insanların parasının çöpe gitmesini engellemektir, kesinlikle bir firma ya da bir ürünü kötülemek değildir.

Renovexin Yorum

Her ne kadar efervesan (suda köpüren) formda yapılarak “farklıymış” imajı yaratılmaya çalışılsa da aslında içerik açısından bakıldığında benzer ürünlerden çok daha yetersiz. Ne işe yarayacağı anlaşılmaz bir şekilde içeriğine bir de kollejen (kollagen) koymuşlar. Sanırım son dönemde kollejenin çok popüler olmasını kullanmak için eklemişler. Ben hiçbir bilimsel kaynakta kollejenin saç dökülmesine etkisi yönünde bilgiye rastlamadım.

Renovexin İçerik

İki efervesan gibi düşünülmüş, birinde demir, çinko ve ısırgan otu var yani bildiklerinizden pek farklı değil, diğer tableti ise yukarıda yazdığım gibi neden eklendiği anlaşılmayan bir şekilde kollejen yanı sıra B7 vitamini yani biotin, H vitamini ( bu arada yine farklı olma çabasıyla H vitaminini ayrı tutup farklı bir madde olduğu iddia edilmiş), B5 ve B12 vitaminleri. Bilindiği gibi B5 ve B12 vitaminlerinin saç üzerinde hiçbir etkisi yok.
Renovexinin içeriğindeki maddelerin miktarından söz edilmemiş. Yine “biz farklıyız” yaklaşımıyla mg cinsinden değil de % oran olarak verilmiş. Dünyada bu vitaminleri ağırlık olarak değil de % olarak veren tek ürün olma özelliği var.
Diğer taraftan bir efervesan tablete % 29 oranında B12 vitamini koyup odanızda köpürtürseniz günlerce kokudan odaya giremezsiniz. Konulduğu yazan vitaminler orada yazan oranların binde biri kadar bile olması beklenmez.

Renovexinin Etkisi

Aslında içeriğine bakıldığında saç kalitesine etkili tek madde biotindir, bunun dışındakilerin hiçbirisinin saça herhangi bir etkisi olduğunu gösteren bilimsel veri yoktur. Bildiğiniz gibi biotinin dökülmeye hiçbir etkisi olmaz, sadece saçın kalitesini artırır. Yani saçlarınız dökülüyorsa bunu durdurmak için alırsanız benzer bir çok ürün gibi hayal kırıklığıyla sonuçlanır.

Renovexin Üreticilerinin İddiaları

Bu iddiaların neredeyse tamamı akıl dışıdır. Ama yine de ele almakta yarar var.

% 99 dökülmeyi durdurur iddiası
Bu tür ürünler genellikle % 100 olduğunu iddia ederler ama ne hikmetse bunlar % 1 insaflı davranıp 99’da tutmuşlar. Dünyada üretilmiş hiçbir saç ürünü dökülmeyi % 99 önleyemedi, bunun nasıl önleyeceği anlaşılır gibi değil.

3200 Uyuyan saç tel iddiası
Burayı tam anlamadım uyuyan hücre sayısı mı, kök sayısı mı yoksa uyuyan 3200 insan var onların paraları mı? Tam anlamadım. Eğer burada söylenen 3200 saç telinin geri çıkacağı iddiasıysa buna “insaflı” demek lazım çünkü geçtiğimiz yıllarda bu tür ürünler çıkaran şarlatanlar 7000-10000 telden söz ederdi. 3-5 ay piyasayı tokatladıktan sonra da piyasadan çekilirdi.

“İçeriğindeki demir sayesinde kökler 3 kat fazla beslenir.” Demirin saçı beslediğini iddia eden tek firma olsa gerek

“Çinko saçtaki toxinleri uzaklaştırır.” Kökte toxin olmaz, çinkonun toxin uzaklaştırma gibi bir etkisi yoktur.

“Her bir tablet 20 gr ısırgan özü içerir”. 1 gram bile olmayan bir tabletin içinde 20 gr öz olduğunu iddia etmek matematikle izah edilebilir bir durum değil.

10 yıl uyuyan saçlar ölür cümlesini yazan kişi ne yazdığını unutmuş olacak ki devamında 12 yıldır uyuyan saçları uyandırır gibi garip bir bilgi paylaşmış.

“Saçı dökülen erkeklerin % 88’inde testosteron di hidro testosterona dönüşür” yazılmış, bunu yazan sanırım bu iki hormon hakkında hiçbir fikir sahibi değil. Testosteron erkeklik özelliklerini taşıyan her erkekte olmak zorundadır, DHT oluşamazsa sakal, bıyık çıkması, cinsel istek, kaslarda gelişme gibi etkilerin hiçbiri oluşmaz, kadın gibi olunur. DHT temelde testosteronun etkili olan formudur. Yani tamamen yanlışlarla dolu bir iddia.

Dihidrotestosteronun cinsel isteği azalttığını yazmak da bu kadar cahilce bir tanımlamadır, yukarıda belirtildiği gibi cinsel istek ancak dihidro tetosteronla oluşmaktadır. Yani yazılanın tam tersidir.

Renovexin Satış

Görebildiğim kadarıyla insanları aldatmak için üretilen “en yakın ecza deposu için tıklayın” yaklaşımı bu tür ürünlerin ortak özelliği yani en yakın ecza deposu diye bir kavram olmaz.

Yine “üret abartılı reklamlarla birkaç ay piyasayı tokatla sonra kaybol” mantığıyla çıkarılan benzer ürünler gibi single page yani tek sayfalık satış sitesi kurup satabildiğin kadar sat.

Yazılabilecek çok şey var ama bence en doğru cümle şu olacaktır “aptallar olmasa uyanıklar nasıl geçinir” cümlesini haklı çıkarmamak için şunları aklınıdan çıkarmayın; dikkatli olun, iyi araştırın, bilimsellikten uzaklaşmayın, güvenilir firma ürünlerini tercih edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.